Hlavní obsah
 

Zemřela herečka Bacallová, kráska z filmů s Bogartem

Ve věku 89 let zemřela americká herečka Lauren Bacallová, která je divákům známa především z noirových filmů 40. let se svým tehdejším manželem Humphreym Bogartem. K nejoceňovanějším výkonům Bacallové patří role z filmu Dvě tváře lásky, za niž byla nominována na Oscara. Zahrála si i ve filmu Vražda v Orient Expresu.

 
Zemřela herečka Bacallová, kráska z filmů s Bogartem

„S hlubokou lítostí, ale také s vděčností za její úžasný život, potvrzujeme úmrtí Lauren Bacallové,“ oznámil v úterý syn herečky na sociální síti Twitter. Bacallovou údajně doma v New Yorku postihla mrtvice.

Humprey Bogart a Lauren Bacallová ve filmu Hluboký spánek

Foto: Profimedia.cz

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Herečka se narodila v Brooklynu v roce 1924 jako Betty Joan Perskeová a hned v prvních letech své kariéry se stala hvězdou. To už používala matčino jméno, jež přijala po rozvodu rodičů.

Životní partnerka Bogarta

Hollywood začal její herecké schopnosti uznávat již v prvních letech kariéry, kdy se jako čerstvá dvacátnice objevila po Bogartově boku v raně poválečných filmech Hluboký spánek a Temná pasáž, které jsou považovány za klasická noirová díla. V té době se také stala Bogartovou manželkou a žila s ním až do jeho smrti v roce 1957. Měli spolu dvě děti.

Lauren Bacallová na snímku z 60. let

Foto: ČTK/AP

Později účinkovala i v komediích jako například Jak si vzít milionáře, kde hrála s Marilyn Monroe. Známá je i její role ve Vraždě v Orient Expresu.

Na plátně se objevila i po boku Johna Wayna, Gregoryho Pecka či Kirka Douglase. Na divadelních prknech se prosazovala zejména v muzikálech, za Applause z roku 1970 získala prestižní cenu Tony.

Lauren Bacallová a tehdejší americký viceprezident Harry S. Truman v únoru roku 1945.

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Nominaci na Oscara a Zlatý glóbus si vysloužila až více než půlstoletí po svém filmovém debutu za Dvě tváře lásky v roce 1996, kde ztvárnila autoritativní matku Barbry Streisandové.

Zlatou sošku však získala herečka, jejíž kariéra trvala přes půl století, až před pěti lety za celoživotní dílo.

Lauren Bacallová se synem Stephenem Humphrey Bogartem v roce 2009

Foto: Fred Prouser, Reuters

Jejím druhým manželem byl další slavný herec Jason Robards, po jehož boku žila v letech 1961 až 1969, než jej opustila, prý kvůli jeho alkoholismu. Měla s ním syna, který je rovněž hercem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků