Hlavní obsah
Gösta Ekman Foto: repro alchetron.com

Zemřel Gösta Ekman, představitel komisaře Becka

Ve věku 77 let zemřel v pátek švédský divadelní a filmový herec a režisér Gösta Ekman, známý jako detektiv Martin Beck z první verze. Oznámil to v sobotu server The Local. Ekman proslul především díky komickým rolím, které ztvárnil ve filmu i v divadle. V 90. letech hrál v několika filmech postavu detektiva Martina Becka. V posledních letech se věnoval režii v královském dramatickém divadle.

Gösta Ekman Foto: repro alchetron.com
Zemřel Gösta Ekman, představitel komisaře Becka

„Gösta Ekman znamenal mnoho pro švédské divadlo, film a kulturu, zpráva o jeho smrti se těžko přijímá,” sdělil režisér Eirik Stubö v prohlášení. List Expressen uvedl, že Ekman zemřel po krátké nemoci.

V druhé půlce padesátých let pracoval jako asistent režie, mimo jiné spolupracoval s Ingmarem Bergmanem a Stigem Olinem,. Ve stejné době začal hrát, zpočátku ale jen v divadlech, pak se však objevil i na stříbrném plátně. Největší úspěchy slavil na scéně i na plátně s komickým duem Hasse a Tage.

Hlavní roli sehrál například ve filmu Muž, který přestal kouřit z roku 1972, o šest let později si zahrál v komedii Picassova dobrodružství.

V osmdesátých letech hrál pětkrát hlavní roli geniálního zločince ve sérii komediálních filmů Jönssonligan o geniálním zločinci. V devadesátých letech hrál inspektora Martina Becka v šesti filmech na motivy knížek Maj Sjöwallové a Pera Wahlöa

Herectví se věnovali i jeho otec Hasse Ekman a dědeček Gösta. Kolem filmu se pohybují i jeho bratři a neteř.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků