Hlavní obsah
Výrazným hostem festivalu byl portugalský režisér Pedro Costa. Foto: ČTK

Závěr LFŠ patřil Starskému a Costovi

Letošní Letní filmová škola (LFŠ) je minulostí. Její poslední dny patřily především dvěma originálním zahraničním filmařům: polskému oscarovému scénografovi Allanu Starskému a portugalskému režisérovi Pedru Costovi. Oba byli na největším českém nesoutěžním filmovém festivalu odměněni výročními cenami.

Výrazným hostem festivalu byl portugalský režisér Pedro Costa. Foto: ČTK
Závěr LFŠ patřil Starskému a Costovi

Starski, který ocenění obdržel na pátečním slavnostním zakončení, spolupracoval mimo jiné na snímcích Člověk z mramoru, Pianista, Oliver Twist nebo Schindlerův seznam – a právě opus Stevena Spielberga mu přinesl jeho jediného Oscara.

„Steven si může dovolit vybrat k sobě ty nejlepší z jednotlivých oborů, protože nikdo neodmítne práci, když mu zavolá zrovna on. A když už se pro někoho rozhodne, dá mu neuvěřitelnou svobodu,“ řekl Starski festivalovým Filmovým listům.

„Je to odlišná spolupráce než třeba s Andrzejem Wajdou. V Polsku se hodně věcí vymýšlí společně, Steven každému absolutně důvěřuje,“ dodal s tím, že se před natáčením Schindlerova seznamu viděli jen dvakrát.

Druhým výrazným hostem posledních dní LFŠ byl Pedro Costa. Asi nejvýznamnější a na zahraničních festivalech nejúspěšnější portugalský tvůrce své generace v Hradišti představil trilogii kritických a bezútěšných snímků, která se celá odehrává v lisabonském slumu Fontainhas, kam se uchylují imigranti z bývalých portugalských kolonií. Jeho záběr je ale mnohem širší. Na LFŠ se vyznal k obdivu k české filmové vlně, a nejen to.

„Pro mě je Česko hlavně zemí fotografů a hudebníků. Mám rád práce Josefa Koudelky a taky jsem chtěl zadaptovat některé z děl Leoše Janáčka, ale jsou na mě příliš složitá, tak jsem to musel vzdát,“ řekl divákům Costa.

Definitivní tečku za festivalem udělaly tři poslední sobotní projekce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků