Hlavní obsah
Stavovské divadlo Foto: Noc divadel

Zákulisí, setkání s herci i slovníček slovenštiny nabízí Noc divadel

V sobotu 17. listopadu proběhne ve stovce divadel po celé zemi česko-slovenská Noc divadel. V divadlech lidem nabídnou noční prohlídky, setkání s herci, divadelní dílny a performance zdarma či za symbolické vstupné.

Stavovské divadlo Foto: Noc divadel
Zákulisí, setkání s herci i slovníček slovenštiny nabízí Noc divadel

„Už šestým rokem jsme součástí tohoto velkého divadelního svátku. V rámci celoevropského projektu European Theatre Night je dokonce česká Noc divadel tou nejnavštěvovanější. Velmi mne těší, že u nás přes 50 tisíc lidí každoročně třetí listopadovou sobotu najde cestu do divadla,“ řekla Pavla Petrová, ředitelka Institutu umění - Divadelního ústavu (IDU).

Letošní program Noci divadel je nabitý: přes 500 událostí, více než 100 institucí a přes 30 zapojených českých měst. Detailní programy jednotlivých divadel jsou k dispozici na www.nocdivadel.cz. Na většinu akcí je třeba předchozí registrace.

Divadlo Disk

Foto: Noc divadel

„Mnoho divadel se nechalo inspirovat letošním tématem česko-slovenské divadelní spolupráce. Pražské divadlo DISK se rozhodlo na jeden večer vytvořit malé soukromé Československo. U vstupu bude pro návštěvníky přichystán startovací balíček pro občana nového Československa. Ti se pak mohou těšit např. na hodiny slovenského jazyka, dabingový workshop, přednášku o slovenském divadle či koncert, na kterém uslyší ty nejznámější československé hity,“ upozornila za pořadatele Eliška Míkovcová.

Zákulisí i starobylý klášter

„Divadlo NoD chystá autorskou inscenaci Se lvem na prsou, která reflektuje 100 let česko-slovenské hokejové republiky. Městské divadlo Kladno připravuje interaktivní „oživlé“ muzeum československé historie či hudebně-literární pásmo „Kavárna československá“. Brněnská Husa na provázku organizuje tematické prohlídky zákulisí s herci. Divadlo Polárka chystá večerní program na téma Českoslovenští spisovatelé. Divadlo loutek Ostrava se pro tento večer vymění s Bábkovým divadlem Košice a uvítá představení O rytierovi bez koňa.“

Zvláštní prohlídky nabízí Národní divadlo v Praze, kde lze vidět archivy, zákulisí Stavovského divadla a sídla Činohry Národního divadla včetně sklepa i půdy starobylého Anenského kláštera.

Pražský Institut umění – Divadelní ústav otevře v Celetné od 14 do 20 hodin infocentrum a připravil program pro děti: speciální bojovku, která připomene česko-slovenské legendy, a workshop, kde si děti vyrobí vlastní cameru obscuru.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků