Hlavní obsah
Shromáždění lidu na Václavském náměstí v Praze 28. října 1918 Foto: ČTK

Vznik Československa vyvolal ostré boje v mnoha krajích, ukazuje výstava

Technické muzeum v Brně nabízí do 30. března výstavu V těžkých dobách - Boje o hranice 1918 – 1919, kde se návštěvníci dozví, jak muselo Československo tvrdě bojovat o své území.

Shromáždění lidu na Václavském náměstí v Praze 28. října 1918 Foto: ČTK
Vznik Československa vyvolal ostré boje v mnoha krajích, ukazuje výstava

Založení státu bývá občas mylně prezentováno jako veselá oslava. Nová výstava chce ukázat historické události v letech 1818–1919, kdy byl nově vzniklý stát nucen použít vojenské síly k upevnění svojí suverenity, a především státní hranice. V letošním roce uplyne 100 let od doby, kdy vojáci vracející se z bojišť první světové války byli nasazeni na bojiště válečného konfliktu, který je dnes téměř zapomenutý.

Návštěvníci výstavy se dozví o průběhu těchto operací, množství nasazených armádních jednotek, jejich rozmístění a rozdělení. Seznámí se s výstrojí a výzbrojí Československé armády od prvotních úprav rakousko-uherského stejnokroje až po zavedení prvního československého výstrojního předpisu a také s příběhy a osudy konkrétních vojáků, kteří se těchto událostí zúčastnili.

Maďaři tehdy odmítli připojení Slovenska (Horní Uhry) do Československa. Navíc vypukly spory o Těšínsko kvůli Polákům, ale také různé nepokoje v Krušnohoří, kde proběhla například bitva s tamními Němci o staré město Most, později za komunismu zcela zdevastované.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků