Hlavní obsah
Uprchlíci objektivem Jana Zátorského Foto: Jan Zátorský

Výstava Czech Press Photo: Tohle je náš svět

Výstava Czech Press Photo 2015, která prezentuje více než čtyři stovky fotografií a videí od jednadevadesáti autorů, je k vidění na pražské Staroměstské radnici do 31. ledna 2016. Novinkou je, že ředitelkou soutěže se stala Veronika Souralová a do správní rady vstoupil fotograf Herbert Slavík.

Uprchlíci objektivem Jana Zátorského Foto: Jan Zátorský
Výstava Czech Press Photo: Tohle je náš svět

Fotografií roku je snímek Jana Zátorského, na kterém je zachycena hromadná scéna uprchlíků na maďarsko-srbské hranici. Jako by do něj autor symbolicky dostal všechny výrazné prvky, které mohou tvůrci v soutěži přinést úspěch. Dynamiku, akčnost, výbuch emocí a především aktuálnost.

Vítězem soutěže se letos stal Jan Zátorský.

Foto: Jan Šída, Právo

Tematický rozptyl je rok od roku větší, protože svět se stává čím dál složitějším. Vedle portrétů najdeme politické reportáže, sportovní momentky, kulturní i humanistický dokument. Kromě barevné fotografie se víc prosazuje i černobílá a všechny snímky jsou na vysoké technické úrovni.

Hrobník s nápisem Made In Hell

Zásadní otázkou nicméně zůstává, kolik z vystavených prací by si chtěl člověk pověsit do pokoje a toužil by je každodenně vnímat. Na jedné momentce ze série První mezinárodní soutěž ve vykopávání hrobů od Tomáše Krista má hrobník v hluboké jámě na zádech nápis Made In Hell. Svět, který na snímcích vidíme, totiž není v mnoha případech příjemné místo k žití.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků