Hlavní obsah
Vila Tugendhat Foto: ČTK

Vila Tugendhat se v lednu otevře návštěvníkům

Do brněnské vily Tugendhat se po rekonstrukci budou lidé moci opět podívat. Slavnostní otevření je naplánované na 24. ledna příštího roku. Do té doby má být památková obnova této ukázky moderní architektury dokončena. Jak v úterý uvedl primátor Roman Onderka (ČSSD), radnice se s potomky prvních majitelů dohodla na nákupu části původního nábytku.

Vila Tugendhat Foto: ČTK
Vila Tugendhat se v lednu otevře návštěvníkům

Další části původního vybavení odhalili stavbaři při rekonstrukci. Posledním objevem je část původní konstrukce stolu, která se našla v podlaze v jídelně u proslulé makasarové stěny. Zabetonované tam bylo pouzdro z ocelových profilů, v němž se zachovala část původní nohy stolu. "Zřejmě nejpozději v roce 1945, kdy zde začala působit taneční škola Karly Hladké, byla noha v úrovni podlahy odříznuta," píše se v zápisu o postupu rekonstrukce. Artefakt stavbaři převezli do restaurátorské dílny. Po očištění a repasování se buď dostane na původní místo, nebo do depozitáře originálních prvků.

Při rekonstrukci se letos v květnu našla i část původní makasarové stěny, která patří k jednomu ze symbolů vily. Brněnský historik umění Miroslav Ambroz zjistil při studiu dobových dokumentů, že stěna by se mohla nacházet v budově právnické fakulty. Objevil ji pak jako obložení v tamní menze. Odborníci přitom dřevěný artefakt považovali po desetiletí za ztracený a ve vile byla kopie.

Úpravy probíhají na celém pozemku

Další části vybavení vily podle Haluzové aktuálně vznikají, a to jako repliky původních kusů. Platí to například o koupelnách i technickém zázemí. "Stavbaři mají připravenou kotelnu, aby mohli s prvními chladnějšími dny začít temperovat a mohli pracovat vevnitř," dodala Haluzová.

Úpravy začaly i v zahradě, i když tam podle Haluzové úsilí stavbařů a zahradníků zatím brzdí počasí. Aktuálně podle ní stavebníci jezdí do kamenolomu do Lulče na Vyškovsku, kde vybírají kameny, které do zahrady umístí.

Vila vznikala podle plánů slavného architekta Ludwiga Miese van der Rohe na pozemku v brněnských Černých Polích od června 1929. Rodina Tugendhatových se dovnitř nastěhovala v prosinci 1930. Domu si užila jen osm let. V obavě před nacisty emigrovala.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků