Hlavní obsah

VIDEO: Národní divadlo v Praze slaví 125. výročí znovuotevření opravami

Symbolickým odhalením modelu trig, jejichž sousoší na střeše historické budovy Národního divadla v Praze bylo opraveno, ukončil v úterý ministr kultury Václav Jehlička první fázi její rekonstrukce. Vyžádala si 23,5 miliónu korun a byla hrazena z účelové dotace ministerstva kultury. Start druhé fáze rekonstrukce, obnovy fasády, je plánován na březen příštího roku. Má trvat tři roky a rozpočet předpokládá náklady 170 miliónů korun.

VIDEO: Národní divadlo v Praze slaví 125. výročí znovuotevření opravami

Generální ředitel české první scény Ondřej Černý upozornil, že historická budova je svou krásou, atmosférou i akustikou nejen vynikajícím divadlem. "Je i galerií výtvarného umění 19. století a velkým odkazem, který nám naši předkové zanechali," řekl. I proto chce obnovit činnost komise pro výzdobu ND, patnáctičlenného sboru, s nímž bude moci konzultovat restaurátorské práce v historické budově i Stavovském divadle. Původní komise se poprvé setkala v roce 1873, aby rozhodla o sochařské výzdobě.

Černý připomněl, že právě uplynulo 125 let od znovuotevření ND po ničivém požáru v roce 1883. K tomuto výročí se vztahují i další dnešní akce - odpolední otevření historické budovy včetně atraktivních prostor prezidentského salonku pro veřejnost a odhalení busty Gustava Schmoranze, který stál v čele divadla od roku 1900 plných 22 let.

"Večer předznamená uvedení inscenace Prodané nevěsty slavnostní akademie, na které zazní Smetanova Slavnostní předehra C dur a také slavnostní sbor Národ sobě; jako před 125 lety v podání zpěváckého spolku Hlahol," uvedl Černý.

"Všichni víme, že Národní divadlo bylo a je symbolem české národní kultury a identity. V následujícím půl roce, kdy budeme předsednickým státem Evropské unie, sehraje významnou evropskou roli. Bude totiž 7. ledna místem slavnostního koncertu, přenášeného do všech zbývajících 26 zemí EU," řekl Jehlička.

2,5 kg zlata na střeše

První fáze rekonstrukce "zlaté kapličky" se vedle trig týkala i střechy. Její více než desetitunová litinová korunka je nyní těžší zhruba o 2,5 kilogramu čtyřiadvacetikarátového zlata v hodnotě 2,7 miliónu korun, což má podle předpokladů vydržet dalších 30 let.

Špatný stav trig zavinila rozpínavost betonové výplně zadních nohou koní. Ta byla do sousoší nalita v roce 1942, aby je zabezpečila při bombardování Prahy. Beton ale absorboval vodu, která v zimě zamrzla a narušila ocelovou konstrukci.

Podle zástupce provozně-technického ředitele ND Miroslava Růžičky by rekonstrukce fasády neměla ovlivnit divadelní provoz, což je součástí podmínek této zakázky. "Uvažovaná rekonstrukce technologických tunelů však v roce 2010 nakrátko uzavře Smetanovo nábřeží," řekl Růžička. V této době bude podle Černého odstavena i Nová scéna, jejíž klimatizace bude vzhledem k opravám nefunkční.

Vedoucí archivu ND Zdena Benešová představila DVD se soupisem kompletního repertoáru divadla v letech 1883 až 2008. DVD je řazeno podle jednotlivých sezon, názvů inscenací a inscenátorů a je konkrétním výsledkem digitalizace archivu. Souhrnem informací od roku 1883 jde prý i v evropském měřítku o unikátní projekt, a to jak svým rozsahem, tak i formou zpracování. "Doufáme, že bude pobídkou k toulání se dějinami této scény na našich webových stránkách," dodal Černý.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků