Hlavní obsah
Geraldine Chaplinová Foto: Petr Horník, Právo

Usměvavá Chaplinová uzavírá Febiofest

Usměvavá a charismatická herečka Geraldine Chaplinová je přesvědčena, že při výběru rolí na filmovém plátně měla "zatracenou kliku". V desítkách filmů ztvárnila tajemné krásky, intrikánky, temperamentní ženy i nezkušené dívky. "Byl vlastně jen jediný okamžik v mládí, kdy jsem chodila s jedním pánem a někdo nás vyfotil - tehdy jsem si přála být anonymní," řekla dcera slavného otce na setkání s novináři v rámci Febiofestu. V pátek večer převezme cenu Kristián za mimořádný přínos světové kinematografii.

Geraldine Chaplinová Foto: Petr Horník, Právo
Usměvavá Chaplinová uzavírá Febiofest

Sympatická osmašedesátiletá herečka s dívčí postavou a bezprostředními odpověďmi přišla v dobré náladě. Oblečená v černém roláku s potiskem a slunečními brýlemi se žlutými obroučkami na hlavě připomněla, že pracovala s mnoha režiséry včetně svého manžela Carlose Saury. Blýskla se v polovině 60. let v oscarové adaptaci Pasternakova románu Doktor Živago, točila s Robertem Altmanem, ve filmu Richarda Attenborougha Chaplin hrála vlastní babičku. Obsadili ji i Alain Resnais a Claude Lelouche.

"V době, kdy jsme točili filmy se Saurou, ve Španělsku vládla diktatura. Tyto příběhy pochopitelně nebyly veselé, domnívali jsme se, že proti režimu musíme bojovat zevnitř. A jestliže si někteří brali práci domů, já si tam brala režiséra," řekla Chaplinová, která nové verze Doktora Živaga ani Tří mušketýrů, kde hrála, neviděla. "Nevím, proč se točí znovu. Včera mi řekl Jiří Menzel, že všechny dobré filmy už byly natočeny. A když jsem se ho zeptala, proč se tedy pouští do nových, odpověděl mi, že je to jeho práce," podotkla. Když viděla první československé filmy, žila v Londýně.

"Bylo to tehdy hodně vzrušující, vědělo se, že se tam vynalézá nový filmový jazyk," řekla. Nesbírá prý rodinné relikvie, ale zajímá se o poštovní známky se svým otcem. Dvě má z bývalého Československa.

Sníh v horkém Madridu

Když se točil Doktor Živago, šlo o práci velice těžkou. "Točilo se v Madridu a bylo strašné horko. Ten sníh byl umělý, šlo o mramorový prach, ve kterém jsme chodili v kožešinách a tvářili se, že jen nám strašná zima. Samozřejmě jsem byla zamilovaná do Omara Sharifa," dodala. Přiznala, že o Česku příliš neví - v 60. letech sledovala filmy takzvané nové vlny a ví, že koncem 80. let tu byla sametová revoluce. "Řadu věcí ale mohu ještě objevit," podotkla.

Naposledy se v českých kinech objevila v komedii Co kdybychom žili společně o starých lidech, kteří se rozhodnou, že opustí domovy důchodců a odejdou do vlastního. "Stárnu nerada před kamerou i za ní. Na stárnutí není nic hezkého, plastiku jsem si nikdy nenechala udělat. V posledních letech ale točím hodně hororových filmů; asi mě obsazují podle toho, jak vypadám," řekla s úsměvem.

Geraldine se narodila Ooně a Charlesovi Chaplinovým, její matka byla dcerou dramatika Eugena O'Neilla. Před kamerou se poprvé mihla jako dítě ve filmech svého otce Světla ramp a Král v New Yorku. První skutečnou rolí byla unesená milionářská dcerka ve filmu Jednoho krásného letního rána (1964), kde si zahrála po boku Jeana-Paula Belmonda. Obrat v jejím životě přineslo manželství se Saurou. Zazářila dvojrolí v jeho hořké komedii Peppermint frappé, a rovněž ve filmech Anna a vlci, Maminka slaví 100. narozeniny, Eliso můj živote nebo Zavázané oči.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků