Hlavní obsah

Třicítka filmoték zpřístupní na webu staré filmy zdarma

Zájemcům o filmové umění se už za pár dní otevře možnost zhlédnout neobvyklé a také dosud nedostupné snímky spojené někdy i se samými začátky filmu. Umožní jim to webová stránka Europa Film Treasures, na které se podílí téměř třicítka filmoték a archivů z 19 evropských zemí včetně Česka. Přístup k těmto filmovým pokladům bude zdarma, uvedla agentura AFP.

Třicítka filmoték zpřístupní na webu staré filmy zdarma

Od 3. července bude na adrese www.europafilmtreasures.eu uloženo asi 50 neznámých filmů vyrobených mezi lety 1898 až 1970 a pocházejících z různých končin světa. Všechny budou doplněny titulky v pěti jazycích - francouzštině, angličtině, španělštině, italštině a němčině.

Filmový materiál pro stránku poskytly zejména instituce s bohatou filmotékou, jako londýnský British Film Institute, Museo Nazionale del Cinema v italském Turíně, španělská Filmoteca Espaňola v Madridu, český Národní filmový archiv, moskevský GosFilmoFond, pařížská Cinématheque française a Svenska Filminstitutet ve Stockholmu.

Tyto instituce nabídly mnohdy skutečné rarity všech žánrů spočívající léta v jejich téměř stoletých sbírkách - od kovbojek přes komedie, vědeckofantastické snímky, animované filmy, reklamy, reportáže, zpravodajské šoty až po erotické snímky. Opětnému zpřístupnění dlouho zapomenutých filmů předcházely náročné restaurátorské zásahy a také nové hudební ozvučení.

Do konce roku 100 filmů

Do konce letošního roku nabídne nová filmová stránka asi stovku zrekonstruovaných snímků, v roce 2012 už to má být pětkrát víc. Uživatel bude mít filmy k dispozici prostřednictvím streamingu, který zaručí kvalitní přenos videa a zvuku.

Raná léta němého filmu zastupuje v nabídce například Bucking Broadway (1917), jeden z prvních westernů Johna Forda, nebo anglická Vzdušná válka budoucnosti (1909), jakýsi předobraz vědeckofantastických snímků, kde ovšem útočnou armádu představuje flotila horkovzdušných balonů.

Filmoví nadšenci se mohou seznámit i se strhujícími dokumenty, jeden například zachycuje náboženský rituál sekty dervišů v Makedonii, další zase noční a zakázaný lov ryb dynamitem na řece Rhoně z roku 1933 od Jeana Aurenche a Pierra Charboniera.

Vedle animovaného snímku Tulips shall grow, který natočil v roce 1942 George Pal jako poetické poselství naděje okupované Evropě, lze zhlédnout eroticky laděný film neznámého autora z roku 1948, zachycující dvojnici proslulé Marilyn Monroeové.

"Filmy neexistují, pokud nemají diváka. Proto je nutné filmy zpřístupnit uživatelům nového média, kterým je internet," říká Serge Bromberg, tvůrce webové stránky Europa Film Treasures. Jinak by podle něj "všechny ty nádherné filmy ztratily duši i tělo, protože Evropa v nich vlastní jednu z nejdůležitějších pamětí světa".

"Chceme, aby naše filmy byly přístupné širokému publiku, a to zcela legálně. Pokud filmotéky nedokážou upoutat zájem veřejnosti, pak v budoucnosti zemřou," míní konzervátor berlínské filmotéky Martin Koerber. Rozpočet stránky Europa Film Treasures počítá s 550 000 eury, polovinou přispěl evropský program Media. V brzké době má být obsah rozšířen o příspěvky historiků a lidí, kteří se na filmové tvorbě podílejí, stejně jako o komentáře milovníků filmu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků