Hlavní obsah
 

Světový den knihy zve k setkávání autorů a čtenářů

Od úterka až do neděle 23. dubna, kdy v tento den více než sto zemí světa slaví Světový den knihy a autorských práv, zve celotýdenní kampaň Svazu českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) do prodejen a k setkávání autorů se čtenáři. Zapojují se nakladatelé, spisovatelé, knihkupectví i knihovny po celé ČR.

 
Světový den knihy zve k setkávání autorů a čtenářů

UNESCO pro tento den vybralo 23. duben, kdy zemřeli dva velcí literáti: William Shakespeare a Miguel de Cervantes.

Týdenní program se u nás koná pod heslem Kniha ti sluší. Je to dlouhodobá aktivita SČKN, která ji představuje jako moderní, trendy předmět, společníka lidí ve všech životních situacích. Mediálními tvářemi kampaně jsou Jan Potměšil, Zdeněk Piškula a Jana Plodková. Mediálním partnerem je i deník Právo.

„Mám radost, že kampaň má čím dál větší podporu napříč společností, a doufám, že poselství nakonec zaslechnou nebo uvidí i ti, kteří mají možnost knižní kultuře pomoci prostřednictvím dobře napsaných zákonů,“ řekl při této příležitosti předseda SČKN Martin Vopěnka. Jana Plodková budoucím zájemcům o čtení zase vzkázala: „Ke čtení se nedá nutit, ale ten svět skrytý za písmenky je mnohdy natolik fascinující a obohacující, že stojí za to tu nechuť v sobě překonat a vstoupit do autorovy fantazie. Navíc knížky můžou být skvělou inspirací pro život. Tak jak koukáme kolem sebe, můžeme stejně tak číst mezi řádky.“

Spisovatelé v Praze i Ostravě

Organizátoři si pro čtenáře a milovníky knih připravili nejrůznější překvapení, autogramiády, soutěže či slevy. Například síť knihkupectví Kanzelsberger nabízí ke každému nákupu knih od 1. do 20. dubna slevový kupón a po předložení tohoto kupónu si v pátek 21. dubna mohou čtenáři nakoupit knihy se slevou 25 procent.

V Praze se ve středu 19. dubna v OC Arkády mohou lidé setkat se spisovateli Radkou Třeštíkovou, Josefem Formánkem, Petrem Stančíkem, Michaelou Klevisovou, Michalem Petrovem. Role moderátora se ujme jeden z ambasadorů kampaně, herec Jan Potměšil. Ústřední knihovna na Mariánském náměstí zase uspořádá 20. dubna setkání s překladatelem Pavlem Dominikem.

V ostravském Domě knihy společnosti Knihcentrum je na každý den od 18. do 21. dubna připravena beseda a autogramiáda, například s dětskou psycholožkou Zuzanou Pospíšilovou, sexuologem Radimem Uzlem, Petrem Hájkem či autorem, který píše pod pseudonymem Petr Angel. Knihkupectví Kosmas ve všech svých pobočkách vyhlásilo soutěž pro malé i velké čtenáře o nejkrásnější záložku.

Čtenáři mohou také podpořit Nadaci Leontinka, která od roku 2005 pomáhá zrakově postiženým, zejména dětem a studentům. Již loni se v rámci kampaně Kniha ti sluší pro Leontinku vybralo 100 tisíc Kč a vznikly díky tomu tři knihy od Petra Nikla, Jiřího Dvořáka a Renáty Fučíkové v audio verzi i v Braillově písmu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků