Hlavní obsah
Karel Gott Foto: Petr Hloušek, Právo

Světová hvězda, Sinatra Východu. Německá média píší o Gottovi

Za první světovou hvězdu z Česka, ikonu populární hudby nebo zlatý hlas z Prahy označují německá média Karla Gotta před jeho 80. narozeninami, které oslaví v neděli. Magazín Stern při této příležitosti přinesl i rozhovor s českým zpěvákem, který v něm přiznává, že každý den cítí, jak mu tikají hodiny.

Karel Gott Foto: Petr Hloušek, Právo
Světová hvězda, Sinatra Východu. Německá média píší o Gottovi

Agentura DPA o Gottovi v profilu píše jako o Sinatrovi Východu a zlatém hlasu z Prahy. Připomíná, že se vůbec nemusel stát zpěvákem, „protože se rodilý Plzeňák vyučil elektromontérem v ČKD v Praze a vystupoval jen bokem".

Za konečný průlom v jeho kariéře považuje agentura rok 1963, kdy Gott, který mezitím začal studovat na konzervatoři, poprvé vyhrál soutěž Zlatý slavík. Během další kariéry ji pak ovládl ještě 41krát.

DPA v textu cituje šéfredaktora Literárních novin Petra Bílka, podle něhož je Gott národní ikonou, jejíž hlas doprovázel celé poválečné generace v době jejich prvních lásek. Ze všech zpěvákových hitů agentura za ten nejznámější označuje píseň Včelka Mája.

„To jediné, co mě vede k zamyšlení, je to, že to vypadá, jako bych neměl žádné jiné velké hity," říká ke slávě této písně Gott v rozhovoru pro Stern. ”Ale co si může zpěvák více přát než mít hit, který oslovuje řadu generací až dodneška?"

Chatrné zdraví a myšlenky na Západ

V rozhovoru také přiznává, že v minulosti opakovaně uvažoval o možnosti opustit Československo a odejít na Západ. "Ale pak jsem myslel na to, že by to nebylo fér vůči mému publiku doma," uvedl.

Interview se vrací i ke zpěvákovým zdravotním problémům z posledních let. „Lékaři mi řekli: 'Ještě před 15 lety byste už byl mrtvý.' Takže jsem tu, ale jen proto, že dnes technika a chemie a zkušenosti doktorů moje neuvěřitelné přežití umožnily," řekl Gott o rakovině, s níž bojoval v roce 2015.

Kariéru českého umělce shrnuje i server nordbuzz. „V 80 letech se může Karel Gott ohlédnout za kariérou, kterou zažije jen málo hudebníků. Více než 900 písní, odhadem 30 milionů prodaných nahrávek a zdánlivě nekonečné množství cen charakterizují hudební působení tohoto Čecha," konstatuje server a připomíná, že Gottovi hned několik svých pořadů tento týden věnuje veřejnoprávní televize MDR.

Ten hlavní s názvem Legendy – večer pro Karla Gotta odvysílá v neděli ve 20:15 hodin.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků