Hlavní obsah
Foto: Archiv, Právo

Svěrák vysoudil půl miliónu za nelegální stahování Kukyho

Vrchní soud potvrdil rozhodnutí Městského soudu v Praze, který zakázal provozovatelům serveru Share-rapid.cz nabízet k volnému stažení film Kuky se vrací. Podle soudu musí server režisérovi snímku Janu Svěrákovi zároveň zaplatit odškodné 536 000 korun. Informují o tom v úterý Hospodářské noviny.

Foto: Archiv, Právo
Svěrák vysoudil půl miliónu za nelegální stahování Kukyho

„Tím, že žalovaná strana neoprávněně umístila dílo Kuky se vrací na portál Share-rapid.cz, se podílí na porušení majetkových práv,“ uvádí podle HN rozsudek soudu.

Svěrákův spor byl podle deníku na české poměry unikátní – filmaři až dosud stahování ilegálních kopií pouze kritizovali nebo se omezili na žalování jednotlivců, kteří je na web umisťují. Svěrák byl však prvním, který šel přímo po serverech, jež masové stahování umožňují.

„Rozsudek je prvním krokem v beznadějné situaci, ve které jsme se ocitli s nástupem internetového pirátství. Mohl by varovat majitelé těchto serverů, aby neumožňovali stahovat nelegální obsah,“ řekl listu Svěrák.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků