Hlavní obsah
Bradley Cooper a Christian Bale ve filmu Špinavý trik Foto: Sony Pictures

Špinavý trik získal tři Zlaté glóby

Kriminální film Špinavý trik dostal v noci na pondělí tři Zlaté glóby, zatímco snímek z otrokářské éry 12 let v řetězech byl oceněn jen jedním jako nejlepší drama. Oba filmy byly nominovány v sedmi kategoriích. Jeden Zlatý glóbus získala Gravitace.

Bradley Cooper a Christian Bale ve filmu Špinavý trik Foto: Sony Pictures
Špinavý trik získal tři Zlaté glóby

Špinavý trik získal cenu za nejlepší komedii a muzikál a Zlatý glóbus přinesl i herečkám v hlavní i vedlejší roli Amy Adamsové a Jennifer Lawrencové. Mezi herci v kategorii muzikál či komedie převzal Zlatý globus Leonardo DiCaprio, který hrál hlavní roli prohnilého makléře ve filmu z finančnického prostředí Vlk z Wall Street

Amy Adamsová s cenou za nejlepší herečku v komedii nebo muzikálu za roli ve filmu Špinavý trik (American Hustle ) na 71. Zlatých glóbech

Foto: Lucy Nicholson, Reuters

Špinavý trik, který natočil režisér David O. Russell, se inspiroval jedním z největších korupčních skandálů v USA ze 70. let.

Snímek 12 let v řetězech režiséra Steva McQueena vyhlášený za nejlepší filmové drama roku se odehrává v USA v první polovině 19. století před občanskou válkou a před zrušením otroctví.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Hvězdy filmového průmyslu před vyhlašováním Zlatých glóbů

Video: Reuters

Zlatý glóbus pro nejlepší herečku v dramatu dostala Australanka Cate Blanchettová za úlohu v tragikomedii Woodyho Allena Jasmíniny slzy. V této kategorii dostal cenu za výkon v hlavní roli Matthew McConaughey, který hrál ve filmu Klub poslední naděje.

Cate Blanchettová s cenou za nejlepší herečku v dramatu Modrý Jasmín (Blue Jasmin) na 71. Zlatých glóbech

Foto: Lucy Nicholson, Reuters

Mexický režisér Alfonso Cuarón dostal Zlatý glóbus pro nejlepšího režiséra za sci-fi film Gravitace. Nejlepší scénář napsal podle hlasujících Spike Jonze za futuristickou romanci Her (Ona), kterou i režíroval.

Zlaté glóby za film
Filmové drama 12 let v řetězech (režie Steve McQueen)
Herec v hlavní roli dramatuMatthew McConaughey (Klub poslední naděje)
Herečka v hlavní roli dramatuCate Blanchettová (Jasmíniny slzy)
Komedie nebo muzikál Špinavý trik (režie David O. Russell)
Herec v komedii Leonardo DiCaprio (Vlk z Wall Street)
Herečka v komedii Amy Adamsová (Špinavý trik)
Herečka ve vedlejší roliJennifer Lawrenceová ( Špinavý trik)
Herec ve vedlejší roliJared Leto (Klub poslední naděje)
Režie Alfonso Cuarón (Gravitace)
Animovaný film Ledové království (režie Chris Buck a Jennifer Leeová)
Neanglicky mluvený film Velká nádhera (Itálie, režie Paolo Sorrentino)
Filmový scénář Spike Jonze (Ona)
Filmová hudba Alex Ebert (Vše je ztraceno)
Filmová píseň Ordinary Love (Bono, U2 a Danger Mouse, Mandela: Dlouhá cesta za svobodou)

Nejlepším zahraničním filmem je italský snímek Velká nádhera. Úspěchu se dočkala i irská rocková kapela U2, která dostala cenu za nejlepší filmovou píseň za skladbu Ordinary Love ze snímku Mandela: Long Walk to Freedom (Mandela: Dlouhá cesta ke svobodě).

Matthew McConaghey získal cenu za nejlepšího herce v dramatu za film Klub poslední naděje (Dallas Buyers Club) na 71. Zlatých glóbech

Foto: Lucy Nicholson, Reuters

Nejlepším dramatickým televizním seriálem tak byl vyhlášen Perníkový táta, nejlepším televizním filmem Liberace! Za výkon v tomto filmu si cenu pro nejlepšího herce v televizním filmu či minisérii odnesl Michael Douglas.

O cenách rozhoduje 85 členů Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu

Woody Allen nepřišel

Již 71. ročník vyhlašování cen moderovali v hotelu Beverly Hilton podruhé herečky Tina Feyová a Amy Poehlerová. Ceremoniál přitáhl množství hvězd. Byli mezi nimi Tom Hanks, Robert Redford, Meryl Streepová, Cate Blanchettová, Julia Robertsová, Leonardo DiCaprio, Matthew McConaughey, Amy Adamsová, Reese Witherspoonová, Jennifer Lawrenceová či Bruce Dern. Chyběl však herec, scénárista a režisér Woody Allen, který dostal Cenu Cecila B. DeMilla za celoživotní dílo. Cenu za něj převzala herečka a jeho někdejší partnerka Diane Keatonová.

Zlaté globy jsou považovány za důležitý ukazatel oscarových favoritů. Nominace na Oscary budou oznámeny ve čtvrtek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků