Hlavní obsah
Studenti v projektu zkoumají dokumenty o roku 1968 a besedují s pamětníky. Foto: Příběhy bezpráví

Soudili je s Horákovou. Ministr kultury jim předá cenu

V pražském kině Lucerna v pondělí předávají Ceny Příběhů bezpráví lidem, kteří statečně vzdorovali komunistickému režimu. Jde o dlouhodobý filmový i knižní projekt o zločinech diktatury.

Studenti v projektu zkoumají dokumenty o roku 1968 a besedují s pamětníky. Foto: Příběhy bezpráví
Soudili je s Horákovou. Ministr kultury jim předá cenu

Organizátoři se letos rozhodli ocenit např. Marii Chalupovou, která za války pomáhala partyzánům a po komunistickém převratu pomáhala lidem utíkat na Západ. StB ji zatkla a zařadila do monstrprocesu s Miladou Horákovou, kde ji odsoudili k trestu smrti. Trest byl později zmírněn, ale stejně strávila osm a půl roku ve vězení.

Další z osobností je Josef Odehnal, který byl už v osmnácti letech žalován za pobuřování a hanobení Sovětského svazu. Později se se skupinou tzv. budislavských Jánošíků domluvil, že střelbou vystraší místopředsedu místní komunistické strany. Ačkoliv se nakonec této akce sám nezúčastnil, byl ze skupiny zatčen a odsouzen k 15 letům odnětí svobody, konfiskaci veškerého majetku a peněžní pokutě. Propuštění na základě amnestie se dočkal po šesti letech.

Zesnulý František Cecha byl sedlák, kterého zatkli a odsoudili na deset let vězení za údajnou velezradu. A to proto, že se snažil pomoct utéct pronásledovanému knězi Jančovi. Jeho dům byl prodán a pole propadla družstvu, manželka s dětmi se musela vystěhovat. On sám se svobody nedožil. Po krutém zacházení a psychickém vytížení ve valdické věznici zemřel.

Letos o srpnu 1968 

Ceny předají ministr kultury ČR Daniel Herman či v Rusku nedávno vězněný ukrajinský student práv Jurij Jacenko.

”Projekt organizovaný vzdělávacím programem Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni seznamuje každoročně během listopadu žáky základních a středních škol s moderními československými dějinami prostřednictvím projekcí filmů s besedou. Do letošních Příběhů bezpráví se již zapojilo 555 škol a další budou přibývat, celkově se během 11 let uskutečnilo přes 7000 projekcí s besedami,” vysvětlil mediální koordinátor projektu Filip Šebek.

„Pro letošní rok jsme jako hlavní téma listopadových akcí zvolili okupaci Československa, která začala v srpnu 1968. Žákům českých škol chceme přiblížit, co se tehdy stalo, zdůraznit tragické následky vpádu a dlouholetého pobytu sovětské armády. Měli by vědět, že kvůli okupačním vojákům u nás umíraly stovky lidí. O sovětské tanky se navíc opíral normalizační režim, který devastoval zemi, komplikoval a ničil občanům životy a vedl k masivní emigraci,“ řekl Karel Strachota, ředitel programu Jeden svět na školách.

„Letos chceme také poukázat na paralely tehdejší sovětské okupace se současnou situací na Ukrajině. Stejně jako u nás v roce 1968 došlo i na Ukrajině, kterou Kreml považuje za svou, k hrubému porušení mezinárodního práva. Ruská intervence na cizím území vedla k vleklému ozbrojenému konfliktu a k velké humanitární krizi.“

Filmy připravené pro školy

„Smyslem projektu je předat mladým lidem příběhy těch, kteří na vlastní kůži poznali, jak snadno člověk svobodu ztratí a jak těžce ji pak získává zpátky. V letošním roce se mohou školy do projektu zapojit projekcí série krátkých filmů a následnou besedou s pamětníky, historiky a filmaři na téma okupace, jejímž smyslem je nechat žáky klást otázky a aktivně se zapojovat do diskuse,” doplnil Šebek.

Pro tento účel bylo pro školy připraveno DVD s filmy: U nás pomáhali taky (Karel Strachota / 2015 / 6 min. – střihový dokument zachycující vzdor vůči okupantům v srpnu 1968 a následnou rezignaci celé společnosti), Filmový týdeník č. 35/1968 (1968 / 16 min. – snímek bezprostředně reflektující vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa), Deset bodů (Milan Maryška / 1969 / 22 min. – studentský film přibližující atmosféru třídenní okupační stávky, kterou vyhlásili vysokoškoláci na protest proti posrpnovému vývoji) a Ticho (Milan Peer / 1969 / 11 min. – emotivní snímek, ve kterém titulní píseň Bohdana Mikoláška doprovází záběry umírajícího Jana Palacha a statisíců lidí, kteří v němé bolesti pokládají květiny k jeho rakvi).

Studenti mohou také pátrat, jak okupace proběhla v jejich bydlišti. Pod vedením učitelů budou vyhledávat dobové fotografie, noviny, letáky, plakáty a další materiály a setkají se s pamětníky. Příběh jejich obce či regionu v souvislosti se srpnem 1968 budou následně sdílet v mapové aplikaci (www.pribehybezpravi.cz/mapa).

Školy v letošním roce navíc zdarma obdrží novou knihu s názvem Moskva posílá tanky, která bude od listopadu také volně v prodeji. Jde o knihu vzpomínek na srpnový vstup vojsk do Československa a následné měsíce okupace naší země. Vzpomínky sestavil a redakčně upravil publicista Adam Drda.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků