Hlavní obsah
Witold Gombrowicz prožil velkou část svého života mimo rodné Polsko. Foto: profimedia.cz

Skandální deník Witolda Gombrowicze může změnit pohled na některé knihy

V Polsku vyjde 23. května kniha vzpomínek spisovatele Witolda Gombrowicze nazvaná Kronos. Zástupci nakladatelství Wydawnictwo Literackie, jež ji vydá, tvrdí, že se v literárním světě schyluje ke skandálu a bude třeba změnit pohled na některá díla, jež Gombrowicz napsal. Dodávají, že více než cokoli jiného je Kronos intimní deník.

Witold Gombrowicz prožil velkou část svého života mimo rodné Polsko. Foto: profimedia.cz
Skandální deník Witolda Gombrowicze může změnit pohled na některé knihy

O tomto rukopisu se vedly spory a spekulace řadu let. Jeho obsah se šířil ústně a byl znám jenom několika literárním znalcům. Nakonec se ukázalo, že skutečně existuje, a zanedlouho vyjde na 460 stranách knižně.

„Je to bezpochyby zvláštní dílo, které navždy změní obraz části polské literatury a bude mít vliv na to, jak se o ní bude mluvit a diskutovat,“ řekla serveru gazeta. pl zástupkyně nakladatelství Vera Michalski-Hoffmann.

Zveřejnění knihy bude mít podle nakladatelství největší vliv na interpretaci spisovatelových děl Trans-Atlantyk (1953), Pornografie (1957) a Deníky I. až III. (1957, 1962 a 1966).

Zůstalo mi ještě něco, ale ty vzpomínky – velmi soukromé – by nebylo dobré zveřejňovat hned. Nechci mít problémy.
Witold Gombrowicz

Gombrowicz už v jednom ze svých Deníků naznačil, že pracuje na něčem, co může vyvolat skandál. „Zůstalo mi ještě něco, ale ty vzpomínky – velmi soukromé – by nebylo dobré zveřejňovat hned. Nechci mít problémy. Možná někdy... Později,“ napsal.

Polský politik, obchodník a aktivista Janusz Palikot, jenž byl delší dobu vlastníkem rukopisu a nakonec jej prodal Wydawnictwu Literackiemu, tvrdí, že je to „šokující dokument“.

„Především kvůli poznámkám o autorově sexuálním životě, a to jak heterosexuálním, tak homosexuálním. V tomto smyslu je to skandální, i když v naší současnosti méně než před padesáti lety,“ řekl v rozhovoru pro deník Gazeta Wyborcza politik, jehož slabost pro Gombrowiczovo dílo je v Polsku známá.

Kronos je podle vydavatele opakem Deníků plných frází, seriózních vzpomínek, názorů a hrátek se čtenářem. Na několika desítkách stran provedl Gombrowicz pečlivou evidenci svého sexuálního života s muži i ženami, také ale nemocí i léčení. Zapisoval si všechno od roku 1953 až do své smrti 24. července 1969 ve Francii.

Nakladatelství na svých internetových stránkách napsalo: „Vydání knihy Kronos by mělo být událostí nejvyšší hodnoty. Spisovatelovy zápisky z několika let jeho života mají charakter velmi osobní a často intimní.“

Jel jen za reportáží

Jel jen za reportáží

Gombrowicz se narodil v roce 1904 v Polsku. Po studiích práv doma v Polsku a ekonomie a filozofie ve Francii se věnoval práci koncipienta u varšavského soudu. Jeho první kniha Zápisky z doby dozrávání vyšla v roce 1933, první román Ferdydurke o čtyři roky později. Velký úspěch mu ale nepřinesly, a tak se pod pseudonymem věnoval psaní detektivek.
V roce 1939 odcestoval lodí do Argentiny. Původně chtěl napsat reportáž z cesty, nicméně po příjezdu do Buenos Aires jej zastihla zpráva o vypuknutí druhé světové války a on se rozhodl v zemi zůstat. Jelikož se po válce dostali v Polsku k moci komunisté, zdržel se v Argentině až do roku 1963.
Rok pak pobýval na stipendiu v Berlíně a ve čtyřiašedesátém přesídlil do městečka Vence nedaleko francouzského Nice, kde žil až do své smrti v roce 1969.
V padesátých letech se mu za jeho díla dostalo celosvětového uznání. V té době se také uvolnila politická situace v Polsku a některé knihy vyšly poprvé i tam.

„Síla tohoto díla spočívá v jeho mimořádné formě. V historii literatury bychom marně hledali jiné, které by bylo tak spojené s ubíhajícím časem a ukazovalo s tak absolutní upřímností nejvážnější fakta z autorova života, ve kterém si naordinoval disciplínu pravidelného zapisování poznámek,“ říká Vera Michalski Hoffmann.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků