Hlavní obsah
Roger Waters ve vítězném gestu na pražském koncertě Foto: Jan Handrejch, Právo

Roger Waters vyzval rockové hvězdy k bojkotu Izraele

Bývalý frontman hudební skupiny Pink Floyd Roger Waters vyzval v otevřeném dopise rockové hvězdy z celého světa ke kulturnímu bojkotu Izraele. Od úřadů si svou výzvou vysloužil obvinění z pokrytectví, informoval na svém webu britský list The Telegraph.

Roger Waters ve vítězném gestu na pražském koncertě Foto: Jan Handrejch, Právo
Roger Waters vyzval rockové hvězdy k bojkotu Izraele

Apel umístěný na propalestinském webu Electronic Intifada říká, že hudebníci se musejí pustit do Izraele za to, co Waters označuje za „zločiny apartheidu a etnických čistek” páchané židovským státem, protože to nejsou ochotny udělat západní vlády a Rada bezpečnosti OSN.

„Píšu vám nyní, mí bratři a sestry z rodiny rock´n´rollu, a žádám vás, abyste se připojili ke mně a k tisícům dalších umělců z celého světa a vyhlásili kulturní bojkot Izraeli,” napsal Waters. „Projevme své odmítání apartheidu v Izraeli a v okupované Palestině závazkem, že nebudeme vystupovat nebo vystavovat v Izraeli a nepřijmeme žádnou cenu nebo dotaci od jakékoli instituce napojené na izraelskou vládu, dokud se Izrael nepodřídí mezinárodnímu právu a univerzálním principům lidských práv.”

Foto: Jan Handrejch, Právo

Waters v minulosti často kritizoval Izrael a několik let se aktivně účastnil akcí hnutí BDS, které bojuje proti normalizovaným vztahům se židovským státem. V roce 2006 nasprejoval například protestní nápisy na bezpečnostní bariéru, kterou Izrael vybudoval na hranici s palestinským západním břehem Jordánu. Spoluzakladatel a hlavní skladatel Pink Floyd vystoupil 7. srpna na koncertě v zaplněné pražské O2 areně, kde nabídl modernizovanou verzi slavného projektu The Wall své bývalé skupiny.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků