Hlavní obsah
Špičkové psychologické drama Lara Foto: Kviff

RECENZE: Drama Lara. Triumf německé preciznosti

Mrazivě věrohodný psychologický portrét patologicky náročné matky, která ničí své okolí i sebe, nabízí v Karlových Varech německý režisér Jan-Ole Gerster pod názvem Lara.

Špičkové psychologické drama Lara Foto: Kviff
RECENZE: Drama Lara. Triumf německé preciznosti

Přesný, mistrovsky vybroušený příběh, který se řídí přísnou logikou, odhodil všechno, co by zdržovalo nebo nějak vyčnívalo. Jde jen po podstatě. Vyvážené vyprávěcí tempo udržuje diváka v napětí a v nepřebujelých, místy až úsečných dialozích dokáže snímek říct o postavách během chvíle vše podstatné.

Režisér Jan-Ole Gerster nepotřebuje ukazovat okázalé emoce, aby divák poznal, že probíhá drama. Bouře se koná pod povrchem. V očích stárnoucí Lary se skrývá její zničený život, výčitky, desítky let nevyřešené konflikty v rodině, nenávist bývalých kolegyň v práci.

Lara je hluboce nešťastná žena. Svými vysokými nároky a neschopností ukázat citlivější stránku, kterou někde hluboko v sobě určitě skrývá, ztratila svého muže, syna, matku i známé. Jediný, kdo se s ní ještě chce bavit, je hodný nesmělý soused z paneláku. Kdysi hrála na klavír, ale nevěřila si a své obrovské ambice přenesla na syna, který je docela talentovaný. Lara ale stále není spokojena, synova skladba je pro ní „moc líbivá“, což mu vmete v nejnevhodnější chvíli.

Gerster natočil silný příběh, přestože námět není nijak originální. Z jistého pohledu jde jen o další portrét patologicky ambiciózní matky, která svými nesmyslnými požadavky ničí své dítě. Jde ovšem o to, jak je natočen a zahrán.

Corinna Harfouchová, jedna z nejslavnějších hereckých hvězd německy mluvících zemí, jde v Laře na dřeň, zase jednou exceluje a zastiňuje všechny ostatní postavy. Lepší volbu Gerster nemohl udělat. Celý film mu s její pomocí šlape jako dobře seřízený německý motor.

Celkové hodnocení: 90%

Může se vám hodit na Zboží.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků