Hlavní obsah

Rada Českého rozhlasu odvolala ředitele Kasíka a jmenovala Medka

Rada Českého rozhlasu odvolala ve středu odpoledne generálního ředitele ČRo Václava Kasíka. Pro odvolání bylo z osmičlenné rady šest členů, dva s odvoláním nesouhlasili (Ptáčková a Zoubek). Prozatímním šéfem ČRo se stal Richard Medek.

Rada Českého rozhlasu odvolala ředitele Kasíka a jmenovala Medka

Odvolání předcházela důvodová zpráva, kde radní Kasíkovi vyčítali problémy v oblasti hospodářské, zejména překročení rozpočtu rekonstrukce budovy na pražské Vinohradské ulici o 100 miliónů korun, anebo závažné porušení mandatorní smlouvy s právníkem, který prodával rekreační sídlo ČRo v Peci pod Sněžkou.

Odvolaný ředitel Václav Kasík.

Foto: Petr Horník, Právo

Vyčítány mu byly i personální otázky (Barbora Tachecí), šéf jeho sekretariátu, který neměl lustrační osvědčení či provizorní obsazování důležitých vedoucích míst ve veřejnoprávním rozhlase. Kasík ve své řeči všechna obvinění vyvracel. Odvolání přecházela poněkud zmatečná úprava jednacího řádu rady. Radní nehlasovali tajně, odsouhlasili si, že budou hlasovat veřejně.

Rada pak rozhodla, že na místo odvolaného generálního ředitele Václava Kasíka vypíše výběrové řízení, které uzavře do tří měsíců, tedy do 22. října 2009.

Richard Medek

Foto: Petr Honík, Právo

Richarda Medka jmenovala prozatímním ředitelem ČRo do doby, než bude znám vítěz výběrového řízení. Dala mu tři úkoly. Za prvé stabilizovat instituce, za druhé dořešit rekonstrukce budovy ČRo na pražské Vinohradské třídě a za třetí připravit rozpočet ČRo na rok 2010. 

Kasíkovi uškodila Tachecí i kauza Wave

Za Kasíkova vedení prošla rozsáhlou rekonstrukcí rozhlasová budova v pražské Vinohradské ulici, opravy mají zcela skončit na podzim - cena prací se podle některých členů Rady ČRo může z původních 524 miliónů Kč zvýšit. Začátkem loňského roku vyvolala velkou pozornost nová podoba vysílání stanice ČRo 1 Radiožurnál, se kterou přišla Barbora Tachecí. Kasík, který novou ředitelku vybral a zpočátku za ní stál, ji nakonec začátkem února odvolal.

Václav Kasík

Narodil se  9. srpna 1947 v Chodově na Karlovarsku, absolvoval přesnou mechaniku a optiku na Fakultě strojní ČVUT, v oboru ale působil jen krátce, později nedokončil studium sociologie na Filozofické fakultě UK. Působil jako klávesista skupiny Country beat Jiřího Brabce, později byl vedoucím orchestru, který doprovázel například Evu Pilarovou či Hanu Zagorovou; od začátku 80. let externě působil jako hudební redaktor v Československém rozhlase, od konce 80. let pracoval jako manažer, začátkem 90. let podnikal; v letech 1993 až 1999 byl generálním ředitelem a předsedou představenstva Rádia Alfa, v červenci 1999 se stal generálním ředitelem Českého rozhlasu, ve funkci byl potvrzen v květnu 2005. V červenci 2009 byl odvolán.

Loni v květnu udělila Rada ČRo Kasíkovi výtku, nelíbil se jí tehdy analogový způsob vysílání stanice pro mladé Radio Wave, které Kasík nakonec zastavil. Letos v březnu jej většina členů Rady ČRo vyzvala, aby zvážil odchod z funkce. Důvodem je porušení zákona, jehož se podle radních Kasík dopustil tím, že před lety jmenoval Libora Křivku do funkce ředitele sekretariátu bez ověření lustračního osvědčení. Kasík řekl, že nevidí pro rezignaci důvod.

O možném odvolání Kasíka se spekulovalo naposledy začátkem června, objevilo se dokonce jméno jeho možného nástupce, ředitele Českého rozhlasu 6 Petera Duhana.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků