První den festivalu Colours of Ostrava přilákal přes dvacet tisíc lidí
Většina diváků sledovala kapely, ale přitom mohli vnímat také fascinující atmosféru průmyslové památky, v jejímž areálu stojí pódia.
Publikum na festivalu Colours of Ostrava
Foto: Aleš Honus, Právo
Publikum na festivalu Colours of Ostrava
Foto: Aleš Honus, Právo
Mogwai
Foto: Aleš Honus, Právo
Rufus Wainwright
Foto: Alex Švamberk, Novinky
Kytarsista Rufusu Wainwrighta
Foto: Alex Švamberk, Novinky
Mnohem lepší než loni je i zvuk, což bylo patrné především na čtvrtečním koncertu Kronos Quartetu s finskými muzikanty. Patřil k jednomu z vrcholů festivalu a jen těžko jej někdo v dalších dnech překoná. Jde o jeden z vůbec nejlepších světových souborů interpretujících soudobou hudbu na světě.
Krosnos Quartet s Kimmo Pohjonenem v Ostravě
Foto: Alex Švamberk, Novinky
Houslista Krosnos Quartetu David Harrington
Foto: Alex Švamberk, Novinky
Krosnos Quartet v Ostravě
Foto: Alex Švamberk, Novinky
Samuli Kosminen hraje s Krosnos Quartetem
Foto: Alex Švamberk, Novinky
Kronos Quartet s Kimmo Pohjonenem
Foto: Alex Švamberk, Novinky
I páteční program nabízí zajímavá jména, především koncert fenomenálního zpěváka Bobbyho McFerrina a vystoupení kultovní rockové skupiny Flaming Lips.
Její zpěvák Wayne Coyne před večerním koncertem, který má být velkou podívanou, Novinkám řekl: "Nemyslím si, že show je důležitější než hudba, ale když hrajeme na velkých festivalech pro desetitisíce lidí, je potřeba. Bez hudby by to nemělo smysl."
Dále ještě prozradil: "Jsem šťastný, když mohu hrát svou hudbu a lidi to baví."
Současně se přihlásil k odkazu punk rocku: "Hlásím se k němu v tom smyslu, že hledal něco nového. A taky si děláme mnohem víc věcí sami než ostatní kapely. To je taky punkové v duchu ideje Do it yourself."
Přiznal také, že ho ovlivnil Frank Zappa: "Viděl jsem Zappu v době, kdy vydal album Zoot Alures a hrál s Terrym Bozziem. Mám rád jeho vtipy, i když nevím, jak moc mne ovlivnil hudebně. Vždy jsem poslouchal všechny druhy hudby."
Pokud někoho zrovna nezaujme žádná z vystupujících kapel nejrůznějších žánrů, které se na jiných festivalech nevyskytují, může navštívit některý z mnoha stánků, mezi nimiž je i jeden patřící Seznamu.cz. Tam je internetová trafika Novinek.cz s aktuálním zpravodajstvím.
Stánek Seznam.cz s infostánkem Novinky.cz pod vysokými pecemi na festivale Colours of Ostrava
Foto: Tomáš Reiner, Novinky