Hlavní obsah

Průřez slovenským uměním od 70. let

Pražská Gallery Art Factory vznikla před čtyřmi lety v industriálním prostoru bývalé tiskárny na Václavském náměstí. Své výročí oslaví rozsáhlou výstavou nazvanou 22 minut 50, 28 sekund, kdy její prostory zaplní slovenské umění od let šedesátých až po současné moderní. Výstava potrvá od 26. ledna do 26. března.

Průřez slovenským uměním od 70. let

Necelých 23 minut je čas, který uběhne od východu slunce na okraji východního Slovenska po východ slunce na nejzápadnějším slovenském místě. Stejně tak je tomu při západu slunce. Tento neměnný, nepřemístitelný, neopakovatelný a nezastupitelný (mezi)čas trvání slovenského úsvitu a západu evokuje čas "probouzení se" a "usínání" v lidské existenci.

Expozici 22 minut 50,28 sekund připravil kurátor Richard Gregor, jehož výstava navazuje na dvě předchozí - "Nové" slovenské umění 1936 a 2001 a Realismus a skutečnost. Představí se díla od třiceti významných slovenských výtvarníků, kteří nás provedou konceptualismem a konceptuálním uměním land artu, kdy díla charakterizuje fenomén krajiny.

Konceptualismus a land art

Dodnes tvoří tuto linii díla akčního charakteru. V sedmdesátých letech na neoficální výtvarné scéně měla lyrickou orientaci na přírodu. V 80. letech přibyl průnik vědy, který vedl až složitým systematickým koncepcím, pracujícím s genetikou.

Výtvarnice Lucie Dovičáková, autorka videa Bruško (viz foto), vysvětluje proč zvolila právě motiv ženy a měsíce: "Měsíc se v mnohých kulturách považuje za symbol ženství. I jako časový mezník dělí ženský život: každý měsíc přijde menstruace, pokud nepřijde, čeká nás 9 měsíců čekání na další život. Což jsme si my ženy nevybraly, bylo nám to přírodou dané. Proto jsou nahé, tak "jak byly stvořené"..."

Jméno Gallery Art Factory je spojeno s mezinárodním festivalem obřích soch Sculpture Grande, které jsou každoročně vystaveny na Václavském náměstí.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků