Hlavní obsah
Philip Glass Foto: ČTK

Proslulý skladatel Philip Glass vystoupí v červenci v Praze

Proslulý americký skladatel a klavírista Philip Glass vystoupí 16. července v pražském Kongresovém centru. Jeho program komorní hudby doplní také violoncellistka a bývalá členka souboru The Bang on a Can All-Stars Wendy Sutterová a perkusionista Mick Rossi, uvedl za pořadatele Jiří Sedlák.

Philip Glass Foto: ČTK
Proslulý skladatel Philip Glass vystoupí v červenci v Praze

V programu zazní sólové klavírní skladby z cyklů Metamorphosis a Etudes, hudba z filmu Naqoyqatsi, část Closing z cyklu Glassworks a skladby pro sólové violoncello z díla Songs and Poems for Cello, které Glass napsal právě pro Wendy Sutterovou. Vstupenky jsou k dostání od 9. března v cenách od 790 do 1990 korun.

"Sutterová hraje na vzácné violoncello, které bylo vyrobeno v roce 1620 v italské Cremoně a které v 17. století hrálo v Sixtinské kapli," upozornil Sedlák.

Hudba s opakujícími se strukturami

Letos dvaasedmdesátiletý Philip Glass je jeden z nejvlivnějších skladatelů 20. století, průkopník minimalismu v současné vážné hudbě. Také je autorem hudby k filmům Koyaanisqatsi, Powaqqatsi a Naqoyqatsi, za hudbu ke snímkům Hodiny, Kundun a Zápisky o skandálu byl nominován na Oscara. Jeho muzika pro film Truman Show byla oceněna Zlatým Globem. Složil více než 20 větších i menších oper, osm symfonií, dva klavírní koncerty, koncerty pro housle, klavír, tympány a saxofonový kvartet. Dále zkomponoval hudbu pro taneční představení.

Hudební styl, který rozvinul, byl nazván minimalismem - termínem, který Glass nemá příliš rád. Spíše o sobě mluví jako o skladateli "hudby s opakujícími se strukturami".

Glass spolupracoval s řadou umělců: od choreografky Twyly Tharpové přes režiséra Roberta Wilsona k Allenu Ginsbergovi, od Woody Allena přes Paula Simona až po Davida Bowieho.

Violoncellistka Wendy Sutterová vystupovala v prestižních sálech včetně Carnegie Hall. V roce 1994 účinkovala v představení A Suite of Dances, duetu pro violoncello a tanečníka Michaila Baryšnikova. Byla členkou mnoha komorních orchestrů. Klavírista, perkusionista a skladatel Mick Rossi patří k newyorské avantgardní scéně. Jako člen Philip Glass Ensemble nahrával s mnoha významnými hudebníky.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků