Hlavní obsah
Radkin Honzák ve filmu Kdo tady blbne Foto: Česká televize

Přibáň s trabantem, nové Manželské etudy i matky ve vězení

Záplavu dokumentárních filmů a sérií nabízí letos Česká televize. Týkají se prostředí vězení, školství, cestování nebo manželských vztahů.

Radkin Honzák ve filmu Kdo tady blbne Foto: Česká televize
Přibáň s trabantem, nové Manželské etudy i matky ve vězení

Od ledna vysílá ČT Uzamčený svět, který zachycuje osudy odsouzených i již propuštěných trestanců. Uzamčený svět zvítězil v sekci Česká radost na filmovém festivalu Ji.hlava. O ženách za mřížemi pojednává podobný snímek Máma z basy.

Nechybějí ani ekologická témata, např. film Nosorožci ze zkumavky líčí snahu zabránit vymření nosorožce tuponosého severního, nejohroženějšího živočicha současnosti.

Přibáň naposledy

„Už máme pět pokračování a já pochopil, proč spousta slavných kapel na vrcholu začíná točit sólový alba... v nejlepším je třeba přestat,“ zauvažoval cestovatel Dan Přibáň, který letos nabídne poslední snímek s trabanty. Jmenuje se Trabantem tam a zase zpátky.

Trabantem do posledního dechu

Foto: Aerofilms

O kontroverzní inkluzi točil stejnojmenný film Tomáš Škrdlant. „Nechtěl jsem řešit problémy ekonomické, mluvil jsem především s dětmi a asistenty, někdy s rodiči a hodně s řediteli, kteří filmu hodně pomohli. Je to ponor bez slova komentáře,“ uvedl Škrdlant.

Film nazvaný Kdo tady blbne je pro změnu portrétem jednoho z nejstarších českých psychiatrů - Radkina Honzáka. „Já se dozvídám pokaždé něco nového, každý pacient přinese novou zkušenost a na každou věc se musím dívat jinak než dosud,“ říká Honzák, kterého si vybrala režisérka Šárka Maixnerová.

Manželské etudy: Nová generace

Foto: Aerofilms

Nové Manželské etudy točila Hana Třeštíková, dcera režisérky Heleny Třeštíkové. Kladla si otázky, jak se dnes žije mladým párům, proč se berou a proč se rozvádějí.

„Hlavní roli ve výběru sehrála náhoda. Výsledkem je pět párů, s jedním jsme udělali celovečerní film a další čtyři páry s nimi tvoří seriál, který bude v České televizi na podzim,“ popsala Třeštíková vznik seriálu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků