Hlavní obsah
 

Pecková či Brzobohatý zazpívali k rozsáhlému testování v Českém Krumlově

K rozsáhlému testování svých obyvatel na přítomnost protilátek v těle na covid-19 připravil Český Krumlov ve spolupráci s Televizí Seznam několikahodinový doprovodný program v podobě hudebních vystoupení a rozhovorů s pozvanými hosty. Vystoupili operní zpěvačka Dagmar Pecková či Ondřej Gregor Brzobohatý a nechyběly ani rozhovory s odborníky.

 
Pecková či Brzobohatý zazpívali k rozsáhlému testování v Českém Krumlově

Kulturní doprovodný program odstartoval v 16:30 sérií koncertů českých kapel a zpěváků, kteří vystupují bez nároku na honorář. V Seminární zahradě vystoupí operní pěvkyně Dagmar Pecková, hudebník Ondřej Gregor Brzobohatý, Ondřej Ruml, Xavier Baumaxa, Vasilův Rubáš, Epydemye a českokrumlovská kapela Chlapi v sobě.

Svou účast na akci přislíbil i epidemiolog Rastislav Maďar, mistr světa v paraglidingu Pavel Březina a další osobnosti.

LINE-UP
16:30-17:10Epydemye
16:20-18:00Chlapi v sobě
18:10-18:50Ondřej Ruml a Matěj Benko
19:00-19:40Xavier Baumaxa
19:50-20:30Ondřej Gregor Brzobohatý a Matouš Kobylka
20:40-21:30 Vasilův Rubáš
21:20-21:30Dagmar Pecková

Testování na přítomnost protilátek probíhá v historické budově hotelu Růže v centru Krumlova od 17:00 do 21:00.

„Jedná se o testy z žilní krve na IGG a IGM protilátky. Odběry budou provádět zdravotní sestry z Nemocnice Český Krumlov. Vyšetření je určeno pro zdravé osoby, tj. nemající příznaky onemocnění horních cest dýchacích,” uvedla mluvčí Českého Krumlova Petra Nestávalová.

Český Krumlov - Testujeme

Kvůli protipandemickým opatřením zakazujícím shromažďování velkého počtu lidí vystoupení probíhají ve vedlejší Seminární zahradě, přenášena jsou pomocí online technologií.

Celková kapacita testování, které probíhá pod záštitou laboratoří Nextclinic ve spolupráci s Nemocnicí Český Krumlov, je 1500 a lidé se na testování musí objednat předem na webu laboratoře. Testování je určené pouze samoplátcům a jeho cena je 1199 korun, z toho 125 korun poputuje do tamní nemocnice, na podporu kultury ve městě a úhradu nákladů města spojených s koronavirovou krizí.

K rozsáhlému testování se město rozhodlo především k objasnění toho, kdy epidemie v jihočeském městě oblíbeném turisty z celého světa propukla a kolik obyvatel onemocnění prodělalo. Český Krumlov totiž ročně navštíví až čtvrt milionu čínských turistů, kteří v zimním období převažovali a v některých penzionech tvořili až osmdesát procent klientely.

Zároveň na přelomu roku, v prosinci 2019 a v lednu 2020, Českým Krumlovem proběhla silná vlna neobjasněných, často těžkých a vracejících se viróz a zápalů plic. Podle ředitele českokrumlovské nemocnice MUDr. Jindřicha Floriana a dalších zdravotníků šlo o vlnu, která byla oproti nemocnosti v uplynulých letech neobvyklá. Někteří pacienti skončili na ventilátorech a někteří bohužel zemřeli. Tehdy se však o hrozbě nového koronaviru ještě nevědělo, a testy se tak neprováděly.

Testování pořádá ve spolupráci s městem Český Krumlov a Nemocnicí Český Krumlov laboratoř Nextclinic a novinář Jan Tuna s pořadem A DOST! TelevizeSeznam.cz. Dalšími partnery jsou Českokrumlovská televize, hotel Růže a společnost Ticketstream.

Českokrumlovský hotel Růže se změnil v improvizovanou nemocnici

Video: Pavel Orholz, Právo

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků