Hlavní obsah
Rožnov pod Radhoštěm Foto: Rožnovák.cz

Ostrava hostí hudebníky z celého světa

Na mezinárodní hudební festival Colours of Ostrava přišlo v pátek do areálu známé Stodolní ulice a výstaviště Černá louka v pátek zhruba osm tisíc návštěvníků. Ti viděli nejen vystoupení předních představitelů world music Gorana Bregoviče a Geoffreye Oryemy, ale také tuzemskou hudební špičku.

Rožnov pod Radhoštěm Foto: Rožnovák.cz
Ostrava hostí hudebníky z celého světa

 Hvězdou prvního dne mezinárodního hudebního festivalu Colours of Ostrava byl srbský skladatel a kytarista hudebník Goran Bregović, známý především jako autor hudby ke Kusturicovým filmům. Do Ostravy přijel padesátičlenným souborem, kde jeho dechovku Wedding and Funeral Band doplnily patnáctičlenný pravoslavný sbor, polský smyčcový orchestr a tři zpěvačky z Bulharska a Makedonie. Jeho vystoupení trvalo dvě a půl hodiny.

Nadšeným příznivcům dobré hudby se během prvního dne představil také uznávaný hudebník z Ugandy Geoffrey Oryema, který spolupracoval s Peterem Gabrielem, hvězdy české taneční scény Ecstasy Of St. Theresa a Skyline, ale i kultovní polská reggae kapela Tumbao  Na hlavní scéně festival zahájilo vystoupení herce divadla Ypsilon a písničkáře Jiřího Schmitzera.

Bohatý sobotní program

Neméně zajímavá jména nabízí i sobotní část největšího hudebního festivalu Colours of Ostrava. Diváci se mohou těšit především na britské kapely. tanečně laděné Kosheen a Oi-va-voi, hvězdy psychedelické hudby Korai Öröm z Maďarska, francouzskou skupinu Zikfa a tři desítky dalších kapel, interpretů a DJů. Z Paryh přijedou funkovi J.A.R. a populární Support Lesbiens.

Zaměření festivalu, který reflektuje soudobé trendy bourání hranic žánrů i zemí, oceňují nejen návštěvníci, ale i samotní interpreti. "Hudba je jediný lidský jazyk, kterým se domluvíte všude na světě," řekl Goran Bregović na tiskové konferenci. Na dotaz Práva, zda ve své sbírce hudebních nahrávek má i české interprety, jmenoval romskou zpěvačku Věru Bílou.

Z největší dálky do Ostravy přiletěl tichomořský soubor Te Vaka, který je letos nominován v cenách BBC World Music za oblast Asie-Pacifik. "Zatím jsem neměl tu čest slyšet žádnou z českých kapel, ale doufám, že festivalu to určitě napravím," řekl lídr tichomořské kapely Opetaia Foa´i.

Anketa
Jaká je vám líbí festival Colours of Ostrava
Má nezaměnitelnou atmosféru a nabízí jedinečný program
43.3 %
Měl by se soustředit na world music
20.9 %
Měl by se soustředit na tanční hudbu a konat na Černé louce
13.4 %
Je průměrný
22.4 %
Celkem hlasovalo 67 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků