Hlavní obsah

OBRAZEM: Třídenní aukce sbírky Saint Laurenta vynesla téměř 11 miliard

Třídenní dražba předmětů ze sbírky umění zesnulého módního návrháře Yvesa Saint Laurenta a jeho dosud žijícího partnera Pierra Bergého vynesla 373,5 miliónu eur, tedy v přepočtu 10,7 miliardy Kč. Podle společnosti Christie's, která "aukci století" pořádala od pondělka do středy v rozsáhlých prostorách pařížského muzea Grand Palais, výnos překonal veškerá očekávání.

OBRAZEM: Třídenní aukce sbírky Saint Laurenta vynesla téměř 11 miliard

"Jsem dnes večer velmi šťastný. Jsem si jistý, že ti, kdo si pořídili tato umělecká díla, je budou mít rádi," sdělil v závěru aukce ve středu večer osmasedmdesátiletý Bergé. Také prohlásil, že aukci uspořádal navzdory tomu, že mu lidé radili, aby dva, tři roky počkal, až se přežene ekonomická krize. Podle něj si kvalitní věci vždy kupce najdou.

Již v pondělí byly vydraženy vzácné předměty za 206 miliónů eur, čímž byl hned v první den překonán světový rekord při aukčním prodeji soukromé sbírky. Prvenství držela doposud newyorská dražba kolekce Victora a Sally Ganzových z roku 1997, která vynesla 163 miliónů eur.

foto: ČTK/AP

Aukci doprovázel konflikt s čínskou vládou, která se u francouzského soudu neúspěšně domáhala, aby byly staženy z prodeje dvě vzácné bronzové hlavy zajíce a krysy z období čínského císařství. Relikvie tvořily součást fontány, kterou v 18. století navrhl pro letní palác čínského císaře v Pekingu francouzský jezuita Michel Benoist. V roce 1860 se staly kořistí britských a francouzských vojáků, kteří palác během takzvané druhé opiové války vydrancovali. Yves Saint Laurent a Bergé je koupili legálně.

foto: Reuters/Regis Duvignau

Sochy byly nakonec vydraženy za 28 miliónů eur (799 miliónů korun). Krátce předtím francouzská ministryně kultury Christine Albanelová podotkla, že pokud má některá země zájem získat zpět umělecké dílo, nic jí nebrání se dražby zúčastnit. Čína prodej předmětů dodatečně ostře odsoudila.

Bergé před zahájením aukce trochu čínskou vládu podráždil, když naznačil ochotu vrátit vzácné bronzy, ovšem za podmínky, že čínské vedení zajistí ve své zemi dodržování lidských práv a umožní návrat dalajlamy do Tibetu. Čínský tisk to označil za provokativní vydírání.

foto: ČTK/AP

Do dražby šlo celkem 732 uměleckých děl, mimo jiné od Pabla Picassa, Henriho Matisse, Fernanda Légera nebo Pieta Mondriana. Nechyběly ani zlaté šperky, sochy z antického Říma, ozdobné předměty ve stylu art deco či nábytek v pojetí art nouveau. Ne vše se ovšem prodalo. Například Picassův obraz Hudební nástroje na stolku z roku 1914, považovaný za jedno z jeho vrcholných děl, kupce nenašel.

foto: ČTK/AP/Remy de la Mauviniere

Výtěžek z aukce putuje do Nadace Bergé-Saint Laurent a na lékařský výzkum, především na boj proti AIDS. Ještě před dražbou obdržela některá díla ze sbírky pařížská muzea d'Orsay a Louvre. Dnes a v pátek je na programu také dražba téměř 800 oděvů a doplňků s podpisem Yves Saint Laurent. Ceny nabízených kusů jsou mnohem dostupnější než v případě předmětů z umělecké sbírky, kterou Saint Laurent a Bergé shromažďovali půl století.

foto: Reuters/Regis Duvignau

Yves Saint Laurent, který způsobil převrat v ženské módě, zemřel loni v červnu ve věku 71 let na rakovinu mozku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků