Hlavní obsah
Obraz od Jana Zrzavého za 2,9 miliónu korun Foto: Marek Bádal, Novinky

Obraz od Zrzavého za 3 milióny nebo hodinky s kalkulačkou za 50 korun. Začal veletrh starožitností

Na šedesát starožitníků a sběratelů starého umění vystavuje od čtvrtka do neděle své mnohdy drahocenné předměty na veletrhu Antique na Novoměstské radnici v Praze. Téma 33. veletrhu zní „Starožitnosti pro gentlemany a jejich dámy“. Návštěvníci si na 950 m2 mohou prohlédnout, a případně zakoupit, různé obrazy, dekorace i předměty denní potřeby.

Obraz od Jana Zrzavého za 2,9 miliónu korun Foto: Marek Bádal, Novinky
Obraz od Zrzavého za 3 milióny nebo hodinky s kalkulačkou za 50 korun. Začal veletrh starožitností

Na veletrhu se dá narazit na širokou škálu návštěvníků i vystavovaných předmětů. Od sběratelů nábytku v biedermeierovském stylu po nadšence do odznaků, od obrazu Jana Zrzavého za bezmála tři milióny po hodinky s kalkulačkou za padesát korun.

Hodinky s kalkulačkou

Foto: Marek Bádal, Novinky

Jiná podobná akce v ČR není

„V oblasti užitého umění není v České republice srovnatelná akce,“ říká Simona Šustková, viceprezidentka Asociace starožitníků, která akci pořádá. Ze zkušeností z předchozích veletrhů se podle Šustkové dá očekávat během čtyř dní prodej mezi 25 a 30 milióny korun. Věci, které se neprodají a poputují zpět do starožitnictví, však mají hodnotu až desetkrát vyšší.

Při zahájení veletrhu vybrala odborná komise jako nejlepší expozici výstavu asijského umění galerie Arcimboldo. Jako nejlepší exponát byla vyhodnocena olejomalba uznávaného českého malíře Stanislava Podhrázského „Tři dívky“.

Nejlepší exponát veletrhu podle odborné komise. Olejomalba 'Tři dívky' od Stanislava Podhrázského (1920-1999)

Foto: Marek Bádal, Novinky

Nově se na veletrhu objevila numismatická sekce, kde si návštěvníci mohou nechat ocenit staré bankovky a mince. Stejně tak se mohou zastavit u stánku Asociace starožitníků a nechat si ohodnotit třeba šperky po babičce.

Výběr exponátů se drží tématu výstavy, takže gentlemani zde najdou různé zbraně, holicí i kuřácké potřeby. Dámské oko potěší množství šperků, hodinek, špiček na cigarety a dalších doplňků. Dále je možné si prohlédnout staré registrační pokladny z počátku 20. století, různé jídelní soupravy, formy na bábovky nebo hračky.

Egon Schiele, dvacátá léta 20.století

Foto: Marek Bádal

Výstava není zaměřena pouze na evropské umění. Lze zde najít předměty i 2000 let staré, z celého světa - od Asie po Jižní Ameriku.

Soška jonyeleni - Mali, polovina 20.století

Foto: Marek Bádal, Novinky

Jak Novinkám sdělila Šustková, tento veletrh je ideální platformou pro setkání sběratelů, fanoušků dob minulých i normálních lidí, kteří si návštěvou mohou zpříjemnit jarní víkend.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků