Hlavní obsah

Nová alba: Spirituál kvintet, Jack White i Marilyn Manson

Poměrně dost hvězd vydává v těchto dnech svá nová alba. Výtečná je například sólová prvotina Jacka Whitea, jehož známe například z formace The White Stripes. Marilyn Manson přispěchal s další kontroverzní deskou a hostuje mu na ní herec Johnny Depp. Spirituál kvintet zase polaskají milovníky jejich historie.

Nová alba: Spirituál kvintet, Jack White i Marilyn Manson

Spirituál kvintet: Čerstvý vítr

Nová alba

Foto: Universal Music

Jméno tohoto alba není jen ozvěnou názvu jedné nahrané písničky; spíše má symbolicky zdůraznit, že čtrnáct písní je dílem zcela „čerstvé“ sestavy jinak skoro dvaapadesátiletého českého Spirituál kvintetu. Je příznačné, že se tato nejnovější podoba někdejší první československé folkové formace několikrát vrací ke svému prapůvodnímu zaměření – k prostým, zpěvným písničkám, jejichž posláním vždy bylo potěšit a pobavit posluchače.

Na počinu jsou osvědčené a oblíbené žánry – spirituály, balady, domácí lidové písně i pozdrav z časů renesance - doby vrcholné obliby vokální tvorby. Navíc, jak je u posledních alb této skupiny obvyklé, nechybí ukázky tvorby z dílny Jiřího Cerhy, nově si přihřáli polívčičku i Dušan Vančura a Jiří Holoubek.

Marilyn Manson: Born Villain

Nová alba

Foto: Cooking Vinyl

Marilyn Manson, americký zpěvák a skupina v jednom, vypustil do světa albovou novinku. Je na ní celkem  třináct písniček a jeden bonus. Mezi hosty se objevují mimo jiné herec Johnny Depp, jenž zpívá s Mansonem v coververzi skladby You’re So Vain, což je onen bonus desky. Kolekci aktuálně  promují rádiový singl No Reflection a v televizích a na internetu pak videoklip k titulní skladbě. Ten vznikl sestříháním materiálů z krátkometrážního filmu, který natočil Shia Lebeoufe.

Keane: Strangeland

Nová alba

Foto: Universal Music

Britská formace Keane se po téměř čtyřech letech od vydání poslední studiové desky Perfect Symmetry vrátila s další porcí melodického rocku. Její v pořadí čtvrté studiové album se jmenuje Strangeland. Keane za poslední dva roky, tedy od vydání EP Night Train, prošli poměrně dost zásadní změnou. Z tria se stala čtyřčlenná kapela, za oficiálního člena je nyní považován i baskytarista Jesse Quin, který kapelu v posledních letech již doprovázel na koncertech.

Album skupina natáčela ve Velké Británii, ve vyhlášeném studiu mozku celé kapely Keane - skladatele, pianisty a občas i zpěváka Tima Rice-Oxleyho. Záštitu nad celým nahráváním měl producent Dan Grech, který se podílel i na nedávném fantastickém debutu zpěvačky Lany Del Rey a je podepsán též pod produkcí alb formací Radiohead nebo The Vaccines.

Jack White: Blunderbuss

Nová alba

Foto: XL Recordings

Přestože americký skladatel a hudebník Jack White v nedávné minulosti prohodil dobrá slova na adresu svého dosud nejslavnějšího projektu The White Stripes, o svém sólovém debutu Blunderbuss, který vyšel, se vyjádřil také pochvalně. Při jeho nahrávání se prý cítil velmi svobodně. „Nahrával jsem desku ve studiu, které jsem sám projektoval, jež jsem vybavil, prostě které patří mně,“ řekl. „Mohl jsem v něm být tak dlouho, jak jsem chtěl. Nikdy předtím jsem tuhle šanci neměl, protože vždycky existoval časový harmonogram, který jsem musel dodržovat. Teď jsem mohl ze studia odejít, udělat něco jiného, a pak se tam zase v klidu vrátit. Cítil jsem se absolutně svobodný.

Laibach: Iron Sky, We Come In Peace (soundtrack)

Nová alba

Foto: EMI

Legendární rockově alternativní Slovinci Laibach na své novince tradičně provokují. Jejich hudba se tentokrát stala součástí finského filmu Iron Sky: We Come In Peace. Snímek si světovou premiéru odbyl již v dubnu 2012, do českých kin by měl dorazit v létě. Kapela tento soundtrack prezentuje jako svou novou desku. Nahrávka jistě potěší skalní příznivce skupiny, líbit se však bude i milovníkům scénické hudby a přirozeně soundtracků. Pražský koncert k desce se uskutečnil minulý měsíc v Paláci Akropolis.

Florence And The Machine: MTV Unplugged

Nová alba

Foto: Universal Music

Britská skupina Florence and the Machine v čele se zpěvačkou Florence Welchovou je z počátku letošního roku ověnčena mnoha prestižními cenami a uznáními za své loňské album Ceremonials. Nyní vydává koncertní záznam ze série MTV Unplugged, jenž byl natočený 16. prosince loňského roku v New Yorku. Vychází na CD i DVD. Vedle kapely se na koncertě představil i desetičlenný gospelový sbor. Setlist obsahoval kromě vlastních skladeb i dvě coververze - Try A Little Tenderness od Otise Reddinga a Jackson od Johnnyho Cashe a June Carterové. V ní se k Florence Welchové přidal frontman skupiny Queens Of The Stone Age Josh Homme.

Ready Kirken: Box

Nová alba

Foto: Popron Music

Comeback pardubické skupiny Ready Kirken je tu. Zkušená kapela, z níž v minulosti vzešel zpěvák Michal Hrůza, nyní vydává své nové album s názvem Box. Pojkouší se jím navázat na svá úspěšná předešlá alba z období hitů jako Černý brejle nebo 1+1. Muzikanti na novince potvrzují, že jsou ve formě a jejich nové CD je plné slušných skladeb.

Damon Albarn: Dr. Dee

Nová alba

Foto: EMI

Britský zpěvák Damon Albarn vydává své sólové album. Frontman britpopové legendy Blur a duchovní otec i hlas kreslené bandy Gorillaz (když oba projekty nedávno prohlásil za odcházející z hudební scény) vydal nahrávky, které přichystal v rámci projektu Dr Dee: An English Opera již na začátku roku 2012. Osmnáct skladeb je inspirováno postavou matematika, astrologa, okultisty a vynálezce Johna Dee, který byl poradcem britské královny Alžběty I. Damon Albarn na projektu spolupracoval s režisérem Rufusem Norrisem, působícím ve West Endu a na Brodwayi. Pro účely tohoto vydání původní hudbu upravil a znovu nahrál. Kolekci písni pak ve vyjádřeních označil jako „strange pastoral folk“. Nové verze Albarn uvedl na festivalu ve Wiltshire v polovině dubna 2012.

Roman Dragoun: Piano

Nová alba

Foto: FT Records

Klávesista, zpěvák a skladatel Roman Dragoun vydává, již jako čerstvý člen Beatové síně slávy, své nové album Piano. Jak už název napovídá, jde o jeho patnáct písní, ve kterých svůj expresivní zpěv doplňuje pouze hrou na klavír. Kromě osvědčených hitů z jeho dosavadní práce je na desce i novinka Poslední ráno.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků