Hlavní obsah
Třetí díl Iron Mana vzniká ve spolupráci s cenzory. Foto: Profimedia.cz

New York Times: Hollywood spolupracuje s čínskými cenzory

Hollywoodská studia podle deníku The New York Times stále častěji spolupracují s čínskými cenzory. Filmy s nimi v některých případech probírají už v přípravné fázi. Nechtějí ohrozit potenciální miliardové zisky ze stále důležitějšího čínského trhu.

Třetí díl Iron Mana vzniká ve spolupráci s cenzory. Foto: Profimedia.cz
New York Times: Hollywood spolupracuje s čínskými cenzory

Mezinárodní trhy včetně čínského jsou pro hollywoodská studia rok od roku významnější. Očekávané příjmy na nich často hrají roli při rozhodování, zda se film vůbec bude natáčet. Studia proto spoléhají na zkušenosti, na zvláštní poradce a stále častěji i na spolupráci se zahraničními úřady, aby měla jistotu, že jejich zboží dostane zelenou.

Například tvůrci chystaného snímku Kung Fu Panda 3 s čínskými cenzory konzultovali samotný příběh i další prvky. Až jejich dílo v roce 2016 přijde do čínských kin, nemělo by mít díky předběžnému souhlasu čínské cenzury žádné problémy.

Studio Paramount Pictures naopak nedávno narazilo s novou trojrozměrnou verzí filmového hitu z 80. let Top Gun. Snímek předložilo čínským cenzorům před několika měsíci. Po nějaké době studiu došlo, že jejich mlčení znamená zamítavou reakci. Potíže jsou přitom častěji s filmy, které se Číny dotýkají přímo.

Císař nesmí vypadat jako Mao

"Jakýkoli snímek o Číně natočený cizinci představuje citlivou záležitost," podotkl režisér Rob Cohen, který režíroval film Mumie: Hrob Dračího císaře. Šlo o jednu z prvních produkcí ze současné vlny spolupráce amerických studií a čínských firem.  Scénář filmu natáčeného na různých místech v Číně v roce 2007 získal souhlas čínských cenzorů. Ti si vymínili jen několik úprav: jméno císaře například muselo být vymyšlené. Úřady také tvůrcům doporučily, že by vládce neměl vypadat jako Mao Ce-tung.

Snímek měl přesto po dokončení problémy, které nešly napravit. "Bílí lidé ze Západu v něm zachraňovali Čínu," uvedl Cohen. Film nakonec získal souhlas cenzorů, jeho uvedení do čínských kin se ale zdrželo. V době, kdy konečně směl na plátna, už Čínou kolovaly jeho pirátské verze, což se projevilo na tržbách.

Nyní pod podrobným dohledem čínských cenzorů vzniká třetí pokračování filmu Iron Man studia Disney. Některé části se minulý měsíc natáčely v Pekingu a čínští úředníci byli při tom. Filmaři s nimi konzultovali i svá tvůrčí rozhodnutí, aby předešli konfliktům s vládou.

Hollywoodská studia se podle listu The New York Times obecně přiklánějí k nekonfliktním fantastickým filmům, které chtějí využít vyšších čínských kvót pro zahraniční snímky na čínském trhu. Zároveň se vyhýbají tématům či scénám, které by mohly vyvolat odpor zhruba čtyřicítky členů cenzorského oddělení vlivného čínského Státního úřadu pro rádio, film a televizi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků