Hlavní obsah
Nahoru a dolů Foto: Foto archiv, Právo

Nahoru a dolů po hladké stěně na Letní Letné

Když se jednoho z nejznámějších horolezců Georga Malloryho novináři ptali, proč že chce vlastně lézt na Mt. Everest, odpovídal lakonicky: protože tu je. Tato věta se mi vnucovala do paměti při vystoupení dvojice francouzských akrobatek v produkci Cie Moglice – Von Verx na festivalu Letní Letná. V představení nazvaném I look up, I look down... je totiž jejich „partnerem“ šestimetrová hladká kovová stěna.

Nahoru a dolů Foto: Foto archiv, Právo
Nahoru a dolů po hladké stěně na Letní Letné

Nejprve se obě objeví na vrcholu. Pohlédnou dolů a pak na sebe. Sednou si, spustí nohy dolů, ale stále je to ještě pekelně vysoko. A pak se jedním plavným a překvapivým pohybem spustí dolů po látkovém závěsu, který se rozbalí z jejich černých šatů. Chvíli visí na zdi. Pak se na ní pohybují způsobem, který v očích diváků stěnu narovnává z vertikální do horizontální polohy, na níž obě dívky provozují pozoruhodné taneční kreace popírající zákony gravitace.

Chvíli se ocitají pod stěnou, ale vzápětí se po ní vzpínají zpět nahoru, za pomoci závěsů, rukou, nohou, svých štíhlých, pevných a pružných těl. Je to akrobacie spojená s tancem, ženským šarmem (ladné dívčí paže pnoucí se po šedivé stěně!), klauniádou a příjemnou dávkou sebeironického humoru. A také s filozofií lidských možností a omezení.

Diváci se baví i trnou strachy a ve chvíli, kdy se Mathilde Arsenault Von Volsem a Mélissa Vom Vépy ocitnou definitivně pod stěnou, stále věří, že se na ni nějakým nevysvětlitelným způsobem dokážou vyšplhat. Pointa, kdy se dívky dostávají na vrchol zezadu (po žebříku?), mě proto víc zklamala než pobavila. Ovšem jinak to bylo obdivuhodné prolnutí poezie, nebezpečí, pohybu a krásy.

 

I look up, I look down
Koncepce Chloé Moglia, Mélissa Von Vépy,
účinkují Mathilde Arsenault Van Volsem a Mélissa Von Vépy,
produkce Cie Moglice – Von Verx, Letní Letná Praha 21. 8. 2008

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků