Hlavní obsah
Komiks Days of the Bagnold Summer Foto: Jonathan Cape

Na prestižní literární cenu byl v Británii poprvé navržen komiks

Na prestižní britskou literární cenu Costa byly v úterý večer poprvé navrženy komiksy. Do užšího výběru se dostaly v kategorii románů a životopisu.

Komiks Days of the Bagnold Summer Foto: Jonathan Cape
Na prestižní literární cenu byl v Británii poprvé navržen komiks

Grafický román Days of the Bagnold Summer (Dny Bagnoldovic léta) od Joffa Winterharta byl vybrán společně s tradičními romány Bring Up the Bodies (Přineste mrtvoly) od Hilary Mantelové, s Life! Death! Prizes! (Život! Smrt! Ceny!) od Stephena Maye a s The Heart Broke In od Jamese Meeka. Mantelová dostala za svou historickou prózu Bring Up the Bodies letos již Man Bookerovu cenu.

Komiks není jen fantasy

"Je to docela děsivé soutěžit s Hilary Mantelovou," řekl Winterhart. "Moje kniha není románem v konvenčním smyslu ... Snažil jsem se o nenápadný, minimalistický způsob vyprávění, které je založeno především na postavách," řekl Winterhart o líčení vztahu dvaapadesátileté knihovnice a jejího šestnáctiletého syna a heavymetalového fanouška, které je podle porotců ceny "legrační, smutné, jímavé a originální".

"Komiksové romány nejsou jen fantasy a superhrdinové," dodal Winterhart s tím, že "mohou být přístupnější i novým čtenářům".

V kategorii životopisů byl nominován komiks Dotter of her Father's Eyes, který je dílem manželského páru Mary a Bryana Talbotových. Jejich kniha dává do protikladu příběh dcery slavného spisovatele Jamese Joyce, která chtěla být tanečnicí a skončila v ústavu pro choromyslné, a dcery známého joyceovského literárního vědce Jamese Athertona. Porota ocenila "mimořádně originální komiksové paměti, které velmi imaginativně propojují oba životy".

Literární ocenění Costa se začalo udělovat již v roce 1971 jako Whitbreadova cena. Od roku 2006 převzal sponzorství kavárenský řetězec Costa. O cenu se mohou ucházet autoři, kteří žijí v Británii a v Irsku.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků