Hlavní obsah
 

Na historický koncert Rolling Stones v Havaně přišlo přes půl miliónu lidí

Přes půl miliónu Kubánců i zahraničních fanoušků přišlo na první koncert britské rockové skupiny Rolling Stones v kubánské metropoli Havaně. Zpěvák kapely Mick Jagger označil vystoupení v Havaně za známku skutečných změn na ostrově, kde zahraniční rockové kapely bývaly po desítky let zakazovány.

 
Na historický koncert Rolling Stones v Havaně přišlo přes půl miliónu lidí

Důkazem změn je podle agentury AP i to, že mezi účastníky koncertu byly i osobnosti jako americký herec Richard Gere či bývalá supermodelka Naomi Campbellová i syn kubánského vůdce Raúla Castra, Alejandro Castro Espín.

Davy Kubánců na koncertě Rolling Stones v Havaně

Foto: Ueslei Marcelino, Reuters

Mnozí z fanoušků na takový koncert čekali celý svůj život. O své lásce k Rolling Stones a dalším kapelám museli roky mlčet, připomněla stanice BBC na svém webu. Hodiny před začátkem koncertu čekaly ve frontách desítky tisíc Kubánců. Mnozí přicestovali ze vzdálených končin země a i z ciziny. Davy se začaly scházet již 18 hodin před vystoupením a tisíce lidí nakonec zůstaly na ulicích v okolí, avšak koncert byl slyšet více než kilometr daleko. A lidé byli vděční skupině, že svolila hrát pro ně zdarma.

Rolling Stones v Havaně: Keith Richards, Mick Jagger a Ronnie Wood

Foto: Alexandre Meneghini, Reuters

Jenom rock 'n roll

Mick Jagger nejprve k fanouškům v Havaně pronesl uvítání ve španělštině, než zahájil přehlídku hitů kapely písničkou Jumpin' Jack Flash z roku 1968. "Ahoj Havano, dobrý večer mí Kubánci," řekl Jagger. Následovala skladba It's Only Rock 'n Roll (But I Like It), která mohla znít jako ujištění úřadům, ale také mohla mít zvláštní půvab pro místní vyznavače tak dlouho potlačovaného hudebního stylu. Rolling Stones a podobné "podvratné" kapely byly pro státní rozhlas a televizi tabu ještě začátkem tohoto tisíciletí.

Ikonická podobizna revolucionáře Ernesta Che Guevary s charakteristickým stounovským vyplazeným jazykem

Foto: Alexandre Meneghini, Reuters

Západní rocková a popová hudba se na ostrově zakazovala ještě před 15 lety, protože ji komunistický režim považoval za dekadentní a podvratnou. V posledních letech se ale Kuba výrazně změnila, zejména během sbližování se Spojenými státy během posledních 18 měsíců, poznamenala BBC. Koncert následoval dva dny po historické návštěvě amerického prezidenta Baracka Obamy na Kubě.

"Bývalo to zakázané. Nesměli jsme mít skupiny jako Beatles a některé zpěváky z Latinské Ameriky. Ale teď máme dovoleno poslouchat, co chceme," řekl BBC jeden z fanoušků. "Návštěva Obamy a teď Rolling Stones. Je to jedinečné a historické. Je pěkné tu být," dodal druhý.

Rolling Stones zahráli v Havaně zdarma, pro desítky tisíc Kubánců to byla historická událost.

Foto: Ueslei Marcelino, Reuters

"Moc miluji Jaggera a stále jsem o tomto snila. Nemohla jsem zaspat, když jsem se dozvěděla, že tu bude," svěřila se agentuře Reuters Angela Menendezová, která uklízí v nemocnici. "Je to požehnání. Čekal jsem na to celý život," řekl sedmpadesátiletý Juan Carlos Leon. "Po dnešku smím umřít," řekl agentuře AP dvaašedesátiletý Joaquin Ortiz. Třiadvacetiletá Jennifer Corchadová věří, že koncert je výrazným vykročením Kuby ke zbytku světa. "Bylo to historické," přitakal 22letý zaměstnanec státní bezpečnostní agentury Raúl Podio.

Přes půl miliónu lidí

Na prvním kubánském koncertu britské skupiny, která vznikla tři roky po příchodu Fidela Castra k moci, očekávaly úřady nejméně půl miliónu lidí. Nakonec jich podle agentury AFP přišlo ještě více. V nesourodém davu byly páry ve zralém věku a celé rodiny, jakož i turisté i hodně mladých lidí.

Koncert Rolling Stones v Havaně si davy fanoušků nenechaly ujít.

Foto: Ueslei Marcelino, Reuters

Symbolem politických změn byl koncert Rolling Stones také v roce 1990 v Československu, kde byl prvním svého druhu na českém území a třetím koncertem "Stounů" ve východním bloku (po Varšavě v roce 1966 a východním Berlíně v roce 1990). Na Strahov tehdy dorazilo téměř 100 000 lidí, včetně prezidenta Václava Havla, který předtím kapelu přijal na Hradě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků