Hlavní obsah
Festival Mighty Sounds si za deset let trvání vydobyl u fanoušků kultovní status. Foto: PRÁVO - Jan Šída

Mighty Sounds má problémy s hlukem

Před deseti lety si parta nadšenců řekla, že v Čechách chybí hudební festival zaměřený na styly ska music, reggae či punk rock. Nelenila a na loučce v Olší u Tábora, kde byla střelnice na asfaltové holuby, doslova vydupala ze země přehlídku nazvanou Mighty Sounds.

Festival Mighty Sounds si za deset let trvání vydobyl u fanoušků kultovní status. Foto: PRÁVO - Jan Šída
Mighty Sounds má problémy s hlukem

První ročník Mocných zvuků sice téměř utopilo bahno a déšť, ale fanoušky i organizátory tato překážka semkla a festival pokračoval také další roky.

Mighty Sounds přežil bez úhony i stěhování do lepšího prostoru, plachtařského letiště v Táboře. Tím se eliminovaly rozmary počasí, protože na upravené ploše vodu vsakuje země a nevznikne bažina.

Nastoupil však jiný „nepřítel“ – hluk. Každý rok si na něj někteří občané z okolí letiště stěžují. Po loňském ročníku tlaky proti festivalu nabraly obrátky, hromadily se pokuty a vypadalo to, že Mighty Sounds snad ani nebude, nebo poputuje jinam.

Situaci před jubilejním ročníkem, který proběhne od 11. do 13. června, zrekapitulovala tisková mluvčí festivalu Markéta Štechová.

Tisková mluvčí Markéta Štechová věří, že problémy s hlukem festival neohrozí.

Foto: PRÁVO - Jan Šída

Začaly problémy se zvukem až na letišti v Táboře?

Ano, až na Čápově dvoře. Jakmile totiž někdo zavolá na hygienickou stanici, že je někde hluk, její pracovníci musí jet situaci prověřit a změřit zvukové hodnoty. Od začátku, tedy od roku 2010, vždy někdo zavolá a my dostáváme pokuty za překročení hlukového limitu. Pokuty se nám tedy stále načítají.

Kolik to zhruba dělá?

Jsou to tři pokuty, a pokud bychom je měli v tuto chvíli zaplatit, jednalo by se skoro o milión korun. A to by festival naprosto zlikvidovalo.

Není to tak, že někdo chce komerčně využít okolní pozemky a festival mu tam vadí?

To nemáme potvrzeno. Každopádně s lidmi v okolních domech intenzivně komunikujeme. Dáváme jim každoročně do schránky vysvětlující a omluvné dopisy. A také je zadarmo zveme, aby se přišli na akci podívat. Drtivá většina lidí v okolí je tolerantní a chápe naše aktivity. Někteří však absolutně nechtějí obětovat tři dny ročně a nestojí o nějaký pro ně nesmyslný festival. Ale máme potvrzeno, že problémy dělají jednotliví lidé, ne většina.

Jsou ty zvukové limity těžko splnitelné?

Jednoznačně. Podle stávajícího zákona překročí dané hodnoty i hlasitý hovor. Kdyby se limity striktně dodržovaly, všechny restaurace i bary by musely v Praze zavřít. Mluvíme samozřejmě o rušení nočního klidu po desáté večer. Letní hudební festival ale nemůže skončit v deset večer, to by ho prostě zničilo.

Jak se k tomu staví majitel pozemku, tedy Aeroklub Tábor?

Vlastně to neřeší. Pokud zaplatíme nájem a plocha je bez odpadků, je spokojen. Třeba minulý rok nás hodně chválil za úklid celé plochy.

Lidé z tamní radnice nevyvíjejí žádné tlaky proti festivalu?

Lidé z radnice náš každý rok prosí, abychom zkrátili program, a my se jim snažíme vyjít vstříc. Jde hlavně o neděli, letos bychom chtěli skončit do půlnoci. Myslím si, že s tamní radnicí máme dobré vztahy.

Iniciovali jste petici, která by měla zákon o hlukových limitech změnit. Proč je adresovaná premiérovi, a ne ministrovi kultury?

Zatím sbíráme podpisy. Je léto a my bychom byli rádi, aby ji lidé podepisovali i na dalších venkovních akcích. A aby si uvědomili, že pokud se nic nezmění, nemusí už příští rok jejich oblíbený festival být. Návrh novely zákona už totiž existuje, ale nikdo s ním nic nedělá. Proto si myslíme, že premiér je správná osoba, která může dát věci do pohybu. Chceme, aby se novela schválila, protože v ní je zakotvena výjimka pro jednorázové kulturní akce. Ale teď to neřešíme, protože máme před sebou desátý ročník Mighty Sounds.

Bude jubilejní ročník něčím výjimečný?

Tak především vznikl dokumentární film o Mighty Sounds. Odbyl si pražskou premiéru a sloužil i jako určitá pozvánka na festival. Na něm budeme dokument také promítat a dáme ho i na internet. Je to vlastně takový malý dárek pro lidi. Kromě všeho, co festival každoročně přináší, se nám podařilo na festival získat tu nejlepší zvukovou techniku u nás. Věříme, že letošní ročník bude zkrátka nejlepší mejdan v roce.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků