Hlavní obsah
Michael York Foto: Milan Malíček, Právo

Michael York doplní hudbu Janáčka Straussem a básněmi

Známý britský herec Michael York, který se 4. listopadu představí v pražském Rudolfinu na festivalu Struny podzimu, nabídne publiku vedle recitace melodramu Richarda Strausse Enoch Arden i Sonet 73 Williama Shakespeara a báseň Druhý příchod Williama Butlera Yeatse. Doplní tak klavíristu Libora Nováčka, který v úvodu večera zahraje první řadu z cyklu Po zarostlém chodníčku a Sonátu pro klavír es moll 1. X. 1905 Z ulice Leoše Janáčka.

Michael York Foto: Milan Malíček, Právo
Michael York doplní hudbu Janáčka Straussem a básněmi

"Obě básně jsem vybíral tak, aby odpovídaly atmosféře koncertu a měly vhodnou délku," sdělil v úterý novinářům York.

Sedmašedesátiletý herec proslavený například rolemi ve filmech Kabaret, Tři mušketýři či Vražda v Orient Expressu se s Nováčkem poprvé setkal až v pondělí večer po svém příletu do Prahy. Do té doby se domlouvali pomocí mailu. Dosavadní spolupráci si York pochvaluje s tím, že "je skvělé dělat s někým, kdo se na svou práci těší".

Skromný York

"Pan York, který přiletěl se svou manželkou, je jeden z nejvíce bezprostředních lidí, které jsem kdy poznal. Jedná se o skromného a milého člověka, nesplňuje představy o velké hollywoodské hvězdě, stojí naprosto pevně nohama na zemi," řekl Nováček.

Pilířem hudebně-dramatického vystoupení bude podle pořadatelů uvedení melodramu Enoch Arden na slova dvorního básníka viktoriánské literatury Alfreda Lorda Tennysona. York melodram Enoch Arden nahrál v roce 2002 a společně s pianistou Johnem Bellem Youngem jej úspěšně uvedli i na několika významných festivalech v USA i Evropě. Vedle Younga předvedl York melodram i s dalšími čtyřmi klavíristy.

"Každé provedení bylo mírně odlišné. Proměny dynamiky podle pódia a účinkujících vytvořily zcela odlišnou individuální zkušenost. Těším se, že totéž se stane při mé spolupráci s Liborem Nováčkem. Bude mít nepochybně svůj vlastní přístup k interpretaci této hudby a mísení našich pojetí a spolupráce vytvoří ve výsledku něco, co bude zároveň stejné i skrze naše individuality odlišné," sdělil k pražskému vystoupení.

Nováček si pro první polovinu vystoupení vybral první řadu z cyklu Po zarostlém chodníčku a Sonátu pro klavír es moll 1. X. 1905 Z ulice Leoše Janáčka. "V prvním případě se jedná o skupinu deseti v podstatě jednoduchých skladeb, jejich hudební zvukomalba je však přenádherná. Druhá skladba, která vznikla na pozadí bojů o českou universitu v Brně, je jakýmsi příspěvkem k oslavě dvaceti let svobody," podotkl Nováček.

Podrobnější informace včetně textu melodramu a sólových básní v originále i v českém překladu jsou k dispozici na www.strunypodzimu.cz.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků