Hlavní obsah
Tomáš Mazal se zbrusu novým čínským překladem své knihy Spisovatel Bohumil Hrabal. Foto: Právo

Kniha Bohumil Hrabal od spisovatele Tomáše Mazala vyšla i v Číně

Po vydání osmi próz Bohumila Hrabala vyšla nyní čínsky i životopisná kniha Tomáše Mazala Spisovatel Bohumil Hrabal. Právu to potvrdil její autor, který v obsáhlé publikaci prošel umělcovým životem od dětství přes literární i filmovou tvorbu až po závěr v nemocnici.

Tomáš Mazal se zbrusu novým čínským překladem své knihy Spisovatel Bohumil Hrabal. Foto: Právo
Kniha Bohumil Hrabal od spisovatele Tomáše Mazala vyšla i v Číně

„Čína propadla Hrabalovi, vyšly tam všechny jeho důležité prózy, Obsluhoval jsem anglického krále, Něžný barbar, Hlučná samota a další. K nim se rozhodli vydat životopisnou knihu, aby vlastně věděli, koho vydávají. Jde o pekingské nakladatelství China Youth Publishing Group, moji knihu přeložila významná čínská bohemistka Liu Xing-can,“ řekl Tomáš Mazal.

Stejné nakladatelství připravuje na konec srpna prózu Arnošta Lustiga Bílé břízy. Je to příběh vojáků beze zbraní, pomocného praporu, lidí vyřazených z občanského života, postižených ve své době třídní nedůvěrou.

Kniha vyšla v roce 1966, ovšem s řadou cenzurních zásahů a autor ji pro své spisy vydávané v nakladatelství Mladá fronta zpracoval v doplněné verzi.

Peking chystá veletrh a knižní představení

„Bílé břízy jsou poměrně útlá knížka, máme za to, že i proto si ji nakladatel vybral,“ řekl Právu Antonín Kočí, programový ředitel divize Knihy tohoto nakladatelství.

„Věříme, že bude mít úspěch a že na její vydání navážou další tituly. Komunikujeme s překladatelkou, aby vše dobře vyšlo.“ A Kočí dodal: „Na přelomu srpna a září se v Pekingu koná knižní veletrh, kde by měly být Bílé břízy představeny. Byli bychom rádi, kdyby se podařilo, aby se slavnostního uvedení zúčastnil i autor. Stejně tak by se měla kniha prezentovat na šanghajském EXPO.“

„Samozřejmě že mám radost z vydání v Číně, kde si čtenáři už přečetli mé kamarády Bohouše Hrabala i Milana Kunderu,“ komentoval pro Právo čínský překlad Lustig.

„Stejně tak mě těší, že v září vyjdou ve Francii Krásné zelené oči a chystá se Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou. Dokonce se pracuje na jejím arabském překladu,“ dodal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků