Hlavní obsah
George Mraz (vpravo) a Václav Klaus Foto: Krumphanzl Michal, ČTK

Klaus ocenil jazzmana George Mráze čestnou plaketou

Prezident Václav Klaus ve středu na Pražském hradě vyznamenal jazzového kontrabasistu George Mráze. Při příležitosti jeho 65. narozenin mu předal Zlatou plaketu prezidenta republiky. Čechoameričan Mráz patří už dlouhá léta mezi nejvyhledávanější kontrabasisty světové jazzové scény. Na svém kontě má stovky desek.

George Mraz (vpravo) a Václav Klaus Foto: Krumphanzl Michal, ČTK
Klaus ocenil jazzmana George Mráze čestnou plaketou

Prezident čestnou plaketou oceňuje osobnosti, které se proslavily ve svém oboru, a prospěly tak České republice. Právě mezi takové lidi Mráz rozhodně patří, řekl při předání plakety Klaus. Mráz zdůraznil, že si vyznamenání velice váží a je jím dojatý. "Je to prostě veliké ocenění, jako jazzový hudebník, to se tak každému nestane," řekl po přijetí u prezidenta.

V USA žije někdejší absolvent pražské konzervatoře už více než 40 let. Pro emigraci se rozhodl po sovětské invazi do Československa, kdy jako čtyřiadvacetiletý získal stipendium na proslulé Berkley School of Music v Bostonu. Doprovázel pak nejvýznamnější jazzové muzikanty, mimo jiné Clarka Terryho, Herbieho Hancocka a Joa Williamse. V roce 1969 ho angažoval Dizzy Gillespie do svého kvintetu v New Yorku, potom to bylo Trio Oscara Petersona a Ella Fitzgeraldová. Působil také v seskupeních Charlieho Minguse, Tommyho Flanagana, Stana Getze a dalších vynikajících jazzmanů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků