Hlavní obsah
Kanadský Cirque Alfonse předvádí temperamentní akrobatickou show. Foto: Audric Gagnon

Kanadská mše a belgická poezie těl na Letní Letné

V programu 16. ročníku mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná, který se koná od 14. srpna do 1. září v pražských Letenských sadech, je i kanadský soubor Cirque Alfonse. Ten před dvěma lety nadchl pražské publikum představením Barbu.

Kanadský Cirque Alfonse předvádí temperamentní akrobatickou show. Foto: Audric Gagnon
Kanadská mše a belgická poezie těl na Letní Letné

Tentokrát v produkci nazvané Tabarnak zvou artisté diváky do kostela na osobitě pojatou mši, při níž sice hraje živá hudba a hodně (a dobře!) se zpívá, ale jinak vše slouží akrobatickému umění. Ať už jsou to dřevěné kostelní lavice, lana, jimiž se rozhoupávají zvony, ale i vitrážové okno, které se stává podložkou pro balanční akrobacii.

Čtyři vousáči a dvě dívky předvádějí špičkovou akrobacii s jistotou a lehkostí. Stejně jako před dvěma lety nechybí v jejich produkci kolečkové brusle, na nichž kanadští artisté krouží s velkou suverenitou, odvážné lidské pyramidy, akrobacie na tyči volně opřené o rameno a řada dalších umění. Vše se děje ve strhujícím tempu a s humornou nadsázkou.

Jedním z vrcholů produkce je chvíle, kdy muži létají vzduchem zavěšení na rozhoupaných lanech vedených přes kladku jako obrovité lidské zvony, anebo když krouží po scéně v pletených zvonových šatech ve vířivém tanci. Hlučná a temperamentní produkce Tabarnak dokáže publikum dostat do varu a je obrazem blízké lidské pospolitosti.

Toto téma pojí Tabarnak i s představením belgického Theatre d´Un Jour, které je ale tišší a koncentrovanější. Odehrává se v menším stanu se sice nepohodlným sezením, ale samotná produkce diváky uchvátí natolik, že na ně rychle zapomenou. Trojice akrobatů, dva muži a dívka, a zpěvačka Julie Calbeteová s operně školeným hlasem předvádějí poetické představení o strachu a jeho překonávání.

Dva artisté nesou zpěvačku Julii Calbeteovou představením o strachu.

Foto: František Ortmann

Žánrově se pohybuje mezi akrobacií, divadlem a tancem. Těla akrobatů se mění v pódium pro zpěvačku, jež po nich kráčí k výšinám. A že to svede i nebojácná divačka, předvedou artisté publiku vzápětí. Těla se proplétají ve zpomaleném akrobatickém tanci s ladností antických soch.

Hraje se o strachu z nočních můr, ze smrti s velkou kosou, z vrčících psů, z pádu, ze tmy. A také o jistotě lidských paží, objetí a náručí. Nade vším zní krásný ženský zpěv jako hráz proti strachu. Proti hlučné srdečnosti kanadských vousáčů je to tichá esence soustředění. Obojí má svou krásu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků