Hlavní obsah

Kameraman Adam Sikora byl nominován na "evropského Oscara"

Kameraman nového filmu režiséra Davida Ondříčka Adam Sikora získal v rámci letošního ročníku Evropských filmových cen nominaci v kategorii Nejlepší kamera, oznámila mluvčí Uljana Donátová.

Kameraman Adam Sikora byl nominován na "evropského Oscara"

Na cenu, která nese jméno Carla di Palmy, byl podle ní tento polský filmař nominován za kameramanské mistrovství ve snímku Jerzyho Skolimowského Essential Killing. Film vypráví příběh válečného zajatce z Afghánistánu, jemuž se při transportu do tajného centra v Evropě shodou náhod podaří uniknout na svobodu a náhle je nucen přežít ve zcela neznámém světě.

"Sikorovými soupeři v této kategorii budou Manuel Alberto Claro za film Melancholie, Fred Kelemen, který nasnímal Turínského koně, a kameraman snímku Umělec Guillaume Schiffman," dodala Donátová.

Jedním z důvodů, proč prý Ondříček polského kameramana Adama Sikoru oslovil, byl právě film Essential Killing, který je obrazově fenomenální. "Adamovi nominaci moc přeji. Je to neobyčejně milý člověk a opravdový umělec. Má úžasný cit pro přirozené světlo a filmové vyprávění. On byl jeden z hlavních důvodů, proč jsem se každý den těšil na natáčení filmu Ve stínu," podotkl Ondříček.

Film Ve stínu je napínavým kriminálním thrillerem, v němž se vyšetřování malého vloupání postupně mění ve velký případ, který má nejen překvapivé rozuzlení, ale ve svém důsledku zasáhne do osudů hlavních hrdinů a jejich blízkých více, než by se dalo čekat. Hlavní role vytvořili Ivan Trojan a Sebastian Koch. Do kin vstoupí 2. února 2012.

Držitelé nejvyšších evropských filmových ocenění budou vyhlášeni na velkém slavnostním večeru EFA 3. prosince v Berlíně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků