Hlavní obsah

Josef Vinklář měl dvojí datum narození

Úmrtí herce Josefa Vinkláře vyvolalo pozoruhodnou diskusi o datu jeho narození. Zatímco Právo uvedlo, že se narodil 10. listopadu 1930, většina ostatních médií 14. listopadu. První datum uvádí Český biografický slovník i kniha Národní divadlo a jeho předchůdci, druhý uvedla ČTK údajně podle Národního divadla.

Josef Vinklář měl dvojí datum narození

"V pracovní smlouvě i v křestním listě měl pan Vinklář napsáno datum 14. listopadu, proto Národní divadlo pracuje s tímto datem a uvede toto datum i na smutečním oznámení," řekl včera na dotaz Práva tiskový mluvčí činohry ND Tomáš Staněk, který ale zároveň připustil, že Josef Vinklář často hovořil o tom, že se ve skutečnosti narodil 10. listopadu.

Ve své vzpomínkové knize Pokus o kus pravdy to Vinklář vysvětlil takto: "Narodil jsem se v Podůlší roku 1930. Čtrnáctého listopadu, což je omyl z omylů nepřehlédnutelných. Přestože mám všechny dokumenty právě na toto datum, ve skutečnosti jsem narozen desátého, ale nemohu s tím nic dělat. Pan farář vystavoval v roce 1946 mně a mému bratrovi duplikáty rodných listů a přehodil data. Dej mu Pánbůh lehké odpočinutí. Bratr se narodil 14. prosince a já 10. listopadu."

Tak se stalo, že i v oficiálních materiálech, jako jsou slovníky a encyklopedie, existuje u Josefa Vinkláře dvojí datum narození. Sám herec historku o popleteném datu narození dával rád k lepšímu.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků