Hlavní obsah

Jak mluvit s dětmi o válce. Ožehavé téma otevírá projekt ČT

Projekt o Ukrajině pro děti, rodiče a učitele spustila Česká televize. Věnuje se častým otázkám dětí a nabízí videa i pracovní listy pro učitele.

Foto: Ukraine State Emergency Service, Reuters

Trosky obytných budov poškozených ostřelováním v Žitomirské oblasti

Článek

„Na webu Déčka nabízí odpovědi na nejčastější dětské dotazy a snaží se nejmladší generaci zejména uklidnit a nabídnout pomoc se v celé situaci zorientovat. Portál ČT edu zase reaguje na vysokou poptávku učitelů po vzdělávacích materiálech, které by jim pomáhaly se se žáky o válce na Ukrajině bavit ve výuce,” popsala tisková mluvčí Karolína Blinková.

Stránka decko.cz/ukrajina přináší informace o válečném konfliktu adekvátní dětskému věku a vnímání. Jak k válce došlo a co se dělo v posledních dnech, vysvětlí například Daniel Stach. O tom, kdo a jak Ukrajině pomáhá, zase vypráví herec ukrajinského původu Fedir Kis.

„Dospělí mají občas tendenci děti vážných témat uchránit, nemluvit s nimi o těžkých věcech. Je to přirozené, ale my víme i z četných zpráv, které nám posílají, že ony samozřejmě celou situaci vnímají velmi silně. Chtějí tomu, co se děje, porozumět, mají obavy nebo se upřímně zajímají, jak ony samy mohou pomoci. My na Déčku bereme děti vážně a chceme s nimi i nyní mluvit o tom, co je trápí a o co se zajímají, mluvit s nimi otevřeně a pomoci jim se v tom vyznat,“ říká manažerka produktu Štěpánka Sunková.

Na vzdělávacím portálu České televize ČT edu přibyla sekce https://edu.ceskatelevize.cz/vybrane-kapitoly/ukrajina.

„Hned od prvního dne konfliktu jsme pozorovali velkou poptávku pedagogů po vzdělávacích materiálech, které se týkají Ukrajiny. A to ne pouze aktuálního konfliktu, ale i historie, geografie, kultury této země. Je evidentní, že se učitelé snaží zasadit to, co se právě děje, do širšího kontextu,“ dodala vedoucí komunikace ČT a vedoucí webu ČT edu Alžběta Plívová.

Filmy o Ukrajině online

Film

„Učitelé samozřejmě využívají ve svých hodinách i materiály zpravodajství, které odrážejí aktuální situaci. To na ČT edu suplovat nemůžeme. Nicméně ve chvíli, kdy například Putin nařídil uvést do pohotovosti jaderné zbraně nebo když došlo k ostřelování jaderné elektrárny v Záporoží, pedagogové začali na ČT edu intenzivně vyhledávat videa s tematikou, jak fungují jaderná zařízení. Video s názvem Hirošima a Nagasaki patřilo v minulém týdnu k nejsledovanějším na celém webu ČT edu.“

Reklama

Výběr článků

Načítám