Hlavní obsah
Otáčivé hlediště divadla v zahradě českokrumlovského zámku. Foto: Petr Mlch , ČTK

Hvězdy Metropolitní opery se připojily k petici za zachování krumlovské točny

Světové hudební hvězdy, působící například v Metropolitní opeře v New Yorku, které ještě ve středu zpívaly před českokrumlovskou točnou v opeře Rusalka, vyjádřily podporu zachování otáčivého hlediště v českokrumlovské zámecké zahradě.

Otáčivé hlediště divadla v zahradě českokrumlovského zámku. Foto: Petr Mlch , ČTK
Hvězdy Metropolitní opery se připojily k petici za zachování krumlovské točny

Všichni sólisté totiž připojili podpis pod petici, kterou na podporu točny Jihočeské divadlo (JD) o letošním divadelním létě pořádá a kterou už za první měsíc podepsalo přes 130 tisíc lidí.

„Není stejné místo na světě jako je otáčivé hlediště v parku zámku. Byla by proto nesmírná škoda, kdyby došlo k jeho přemístění a ukončení činnosti. Krok by to navíc byl velmi krátkozraký, protože negativa, která hlediště dnes přináší, jsou daleko menší než kulturní pozitiva,“ řekla sopranistka Julie Makerovová, která ztvárnila v české pohádkové opeře roli Rusalky.

O problematice otáčka v zahradě byl informovaný i tenorista Allan Glassman, představitel prince. I on je pro uchování otáčivého hlediště.

Sto třicet tisíc podpisů pod peticí představuje zhruba trojnásobek z každoroční sezónní návštěvnosti točny. „Tento zájem mě skutečně překvapil. Netušil jsem, že se tolik lidí v současné době postaví za divadelní projekt. A to podpisová akce stále pokračuje,“ sdělil ředitel JD Jiří Šesták.

Na internetové stránce se pak mohou lidé podívat kolik let, dní, minut i sekund aktuálně zbývá k zatím poslednímu termínu odstranění točny v roce 2016. Petice je určená současnému ministru kultury Václavu Riedlbauchovi a vznikla jako reakce na požadavek Národního památkového ústavu doložit zájem veřejnosti o točnu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků