Hlavní obsah
Jan Lstibůrek prozradil, že už zadavatelé o písně projevili zájem. Foto: archiv umělce

Hudebník Jan Lstibůrek: Skládání na zadané téma je výzva

Song pro tebe je služba, u které si lidé mohou nechat vytvořit vlastní písničku. Za nápadem stojí dvojice Jan Lstibůrek a Robin Král. K práci přizvali také další skladatele a spolupracovníky. Zadavatelé, kteří si od nich píseň objednají, jí pak budou moci udělat radost sobě i někomu jinému. A v neposlední řadě v těžké době podpoří samotné tvůrce.

Jan Lstibůrek prozradil, že už zadavatelé o písně projevili zájem. Foto: archiv umělce
Hudebník Jan Lstibůrek: Skládání na zadané téma je výzva

Skládal jste už v minulosti na zakázku?

Skládal, a troufnu si říct, že v tom jsme s textařem Robinem Králem poměrně zkušení. Čas od času nás kvůli tomu někdo oslovil, ať už šlo o muže, jenž chtěl pro svou ženu netradiční dárek, nebo o nějakou firmu či společnost. Naučili jsme se takové výzvy přijímat. Skládání na zadání je dnes jedna z autorských disciplín, které nás baví.

S Robinem pracujeme tak, že on napíše text a já ho zhudebním. Máme za sebou společné autorství písní pro několik alb, vytvořili jsme muzikál Spejbl a město hříchu či projekt Ukolébavky, ve kterém zpívají Ewa Farna, Tomáš Klus a sestry Páchovy.

Jak se zrodil nápad na službu Song pro tebe?

Nezastírám, že přišel poté, co v zemi nastal nouzový stav, muzikanti byli nuceni přestat koncertovat, a přišli tak o příjmy. Byl to nápad Robina. Řekl, že bychom mohli oslovit pár dalších tvůrců a takovou službu nabízet.

Dotáhli jsme to nakonec do stavu, kdy nabízíme nejenom složení písně, ale i její nahrání ve studiu včetně zpěvu. Finální produkt zadavateli předáme v profesionální podobě.

Může si u vás objednat i zpěváka, který píseň nazpívá?

Výběr zpěváka z týmu našich spolupracovníků je pokaždé součástí dohody mezi námi a zadavatelem. Záleží hlavně na tom, jaký charakter má písnička mít.

Zpěvy pro nás nahrávají zpěvačka Petra Páchová, sopranistka Vanda Šípová, hlasový univerzál Adam Koubek a drsným hlasem disponující Karel Dvořák.

Jan Lstibůrek a zpěvačka Petra Páchová. Oba budou v projektu Song pro tebe aktivní.

Foto: archiv umělce

Jako pilotní jste složili píseň Něco si přej, která je již ke zhlédnutí na YouTubu. Vznikla přímo k projektu, nebo je to zpracovaný starší nápad vytažený ze šuplíku?

Vznikla nově, ve spolupráci se společností Samsung, která se na projektu podílí. Měli jsme při její tvorbě docela velkou volnost, což ale neznamená, že to tak bude vždycky. Očekáváme, že si lidé budou přát složit písně stylově i tematicky velmi různorodé.

Budete se snažit vyhovět všem zadáním?

V podstatě ano, ale samozřejmě s několika důležitými výjimkami. Rozhodně nebudeme skládat písničky, které propagují násilí, nabádají k nezákonné činnosti nebo by měly být vulgární. Věřím tomu, že s lidmi se lze vždycky dohodnout. Ale uvidíme za pár měsíců. Třeba budu mluvit jinak.

Máte už nějaké zakázky?

Máme, a to jsme ještě službu pořádně nespustili. Lidé, kteří mají o písničky zájem, se ozvali na základě několika článků, které už vyšly. Máme z toho radost.

Jak je to u písniček na zakázku s autorskými právy?

Pod písničkami budeme i v tomto případě podepsaní jako autoři. Zákazník si zakoupí širokou výhradní licenci pro užití skladby. Ve standardní verzi služby ji ovšem nebude moci užívat k výdělečným účelům.

Neobáváte se, že si při skládání na zakázku vystřílíte nápady, které byste jinak mohli využít pro vlastní uměleckou kariéru?

O tom jsme také přemýšleli, ale shodli jsme se na tom, že nápady plodí další nápady a trocha cvičení se v řemesle nikdy neuškodí. Druhá věc je, že autorů je v celém projektu více. Přizvali jsme také Tomáše Reindla a Zdeňka Dočekala a jsme připraveni v případě potřeby oslovit další. Takže studnice nápadů by se snad neměla jen tak vyčerpat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků