Hlavní obsah
Režisér Tomáš Mašín Foto: Jan Handrejch, Právo

Film o Mašínech se má točit už brzy

Do českých kin zřejmě v dohledné době zamíří filmové zpracování příběhu skupiny bratří Mašínů, jež v 50. letech bojovala proti komunistickému režimu. Snímek nyní připravuje režisér Tomáš Mašín. Na festivalu nových českých filmů v New Yorku řekl, že jde o výbušné téma, jež dodnes polarizuje společnost. Jeho prapradědeček byl navíc bratrem dědy, tedy prastrýcem kontroverzních odbojářů.

Režisér Tomáš Mašín Foto: Jan Handrejch, Právo
Film o Mašínech se má točit už brzy

Čtyřiačtyřicetiletý Mašín byl donedávna znám především jako režisér reklam. Pak ale vzbudil pozornost kritiků i diváků svým předloňským debutem 3 sezóny v pekle, který se odehrává v době nástupu komunistického režimu. Scénář filmu o Mašínech mu nabídl spisovatel Jan Novák, jenž už toto téma zpracoval knižně.

"Moje interpretace tohoto tématu nechce nikomu stranit. Nechce hodnotit nebo dávat výklad. Já myslím, že co je asi nejpodstatnější na vyprávění tohoto příběhu, je autenticita - co možná nejvěrněji podat tu dobu, a tím svým způsobem ozřejmit motivy, které je vedly k tomu, co udělali, k tomu, jak žili, a k tomu, k čemu se rozhodli," podotkl režisér.

Neokoukaní herci

Mašín v současnosti dokončuje přípravy filmu a chystá se podpis koprodukční smlouvy. Natáčení by mohlo začít příští rok na podzim, zatím na ně ale nejsou k dispozici všechny peníze. Představu o obsazení hlavních rolí zatím režisér nemá. Chystá rozsáhlý konkurz, kde bude hledat nekoukané tváře. Díky nim film bude působit autenticky. "Potřebuju mladé kluky, kteří jsou plní testosteronu, mají rádi adrenalin, ale mají i herecký talent a zároveň jsou fyzicky zdatní," uvedl.

Sami bratři Mašínové se k příběhu staví kladně. S Josefem si nedávno prošel trasu jejich útěku bývalým východním Německem. Se Ctiradem, který má zdravotní problémy, se zatím nesešel.

"Mám pocit, že si vědomě přejí, aby se to nějakým způsobem zaznamenalo i ve formě filmu. Existují samozřejmě o nich knihy, ale málo platné, film je daleko komunikativnější médium, dostane se to k daleko většímu počtu lidí a je to daleko stravitelnější pro mladé lidi," podotkl Mašín. Jeho snímek 3 sezóny v pekle inspirovaný osudy undergroundového básníka a filozofa Egona Bondyho v úterý v New Yorku ukončil několikadenní přehlídky českých filmů.

Při ozbrojeném boji skupiny bratří Mašínů zemřelo několik lidí. Její členové se pro odchod z tehdejšího Československa rozhodli po několika zatčeních a propuštění Ctirada Mašína z uranových dolů v Jáchymově. V roce 1953 překročili hranici s Německou demokratickou republikou a při incidentech zastřelili několik příslušníků policie. Ještě předtím při akcích skupiny v tehdejším Československu zabili pokladníka Josefa Rošického a členy Sboru národní bezpečnosti Oldřicha Kašíka a Jaroslava Honzátka. Druhého podřezal Ctirad Mašín, když byl muž v bezvědomí po omámení chloroformem.

Skupina měla šest členů. Václav Švéda, Zbyněk Janata a Ctibor Novák byli zatčeni a popraveni. Ctiradovi Mašínovi, Josefu Mašínovi a Paumerovi se podařilo probít do západního Německa. Paumer se po roce 1989 vrátil do vlasti. Bratři Mašínové ale návrat odmítají. Zájem o případ v Česku opět rozvířilo nedávné Paumerovo úmrtí a slova premiéra Petra Nečase, podle něhož měla skupina právo bránit se proti komunismu násilím. Veřejnost je totiž v názoru na její činnost dlouhodobě rozdělená.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků