Hlavní obsah
Eva Zaoralová Foto: Michaela Feuereislová

Eva Zaoralová slaví osmdesátiny, převzala francouzský Řád umění a literatury

Filmová kritička a poradkyně karlovarského festivalu Eva Zaoralová převzala ve středu, v den svých osmdesátin, od francouzského velvyslance Pierra Lévyho insignie důstojníka Řádu umění a literatury. Vyznamenání je výrazem vděku za dílo této mezinárodně uznávané publicistky, která už dlouhou dobu seznamuje české publikum s evropskou filmovou tvorbou, zejména s francouzskou.

Eva Zaoralová Foto: Michaela Feuereislová
Eva Zaoralová slaví osmdesátiny, převzala francouzský Řád umění a literatury

V roce 2002 byla Zaoralová jmenována rytířem Řádu umění a literatury. Francie nyní její zásluhy ocenila povýšením do hodnosti důstojníka. Jako umělecká ředitelka Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech v letech 1994 až 2010 a nyní jako jeho umělecká poradkyně navázala nadstandardní vztahy s filmaři a s odborníky na francouzskou kinematografii, kterou zviditelňuje v českém prostředí. K jejímu šíření přispěla řadou překladů filmů, publikováním článků, studií, kritik i komentářů v českých médiích.

Řád umění a literatury je odměnou pro osoby, které se vyznamenaly svou uměleckou či literární tvorbou, nebo které přispěly k rozmachu umění a literatury ve Francii a ve světě. Má tři stupně: rytíř, důstojník a komandér.

Mezi držiteli tohoto vyznamenání jsou z českých umělců například filmaři Jiří Menzel a Věra Chytilová, básník Petr Král, operní pěvkyně Magdalena Kožená a Eva Urbanová, malíři Adriena Šimotová a Adolf Born, fotograf Josef Koudelka, spisovatel Bohumil Hrabal a historička umění Anna Fárová. Poctu obdržel i bývalý prezident Václav Havel za svou dramatickou tvorbu.

V úterý francouzské velvyslanectví oznámilo, že 3. prosince budou předány insignie komandéra Řádu za zásluhy sběratelce umění Medě Mládkové.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků