Hlavní obsah

Encyklopedie heavy metalu ohromí rozsahem

Nakladatelství BB Art vydalo knihu pro příznivce té nejtvrdší odnože rockové hudby. V překladu publicisty Romana Lipčíka vyšla Heavy Metal Encyklopedie, jež na první pohled ohromí svým rozsahem, výpravou, objemem a spoustou nádherných barevných fotografií.

Encyklopedie heavy metalu ohromí rozsahem

Uznávaný newyorský hudební publicista Daniel Bukszpan se na třech stech stránkách zabývá historií heavymetalové hudby od začátku šedesátých let do současnosti. Píše o jejím příchodu na svět, o skupinách a sólistech, kteří jí dávali formu, a zasazuje sled událostí do kontextu.

V encyklopedické části sleduje vzestupy a pády více než dvou stovek nejuznávanějších heavymetalových skupin, uvádí jejich základní údaje a odkazuje na jejich alba. V tematické části se zabývá podžánry heavy metalu, píše o rivalitě mezi skupinami a přidává k tomu historky o nepřátelství mezi skupinou Black Sabbath a jejím zpěvákem Ozzym Osbournem, kapelou Van Halen a Davidem Lee Rothem i skupinami Megadeth a Metallica. Popisuje rovněž heavymetalovou módu, představuje nejlepší stylové časopisy, nahrávací společnosti i žánrová rádia a samozřejmě neopomene heslo sex, drogy, rock´n´roll, nejdůležitější v historii rocku vůbec.

Diskutabilní je závěr knihy, ve kterém Bukszpan představuje žebříčky deseti "nej" v různých heavymetalových oblastech. Platí totiž, že co fanoušek či odborné médium, to jiný názor. Navíc je všeobecně známo, že heavymetaloví fanoušci byli vždy velmi vyhranění a méně tolerantní vůči tomu, co nepřijali za své.

Bez ohledu na to je ale Heavy Metal Encyklopedie dílem pozoruhodným, graficky skvěle odvedeným - a co do hmotnosti těžkým.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků