Hlavní obsah
Daniela drtinová Foto: Petr Hloušek, Právo

Drtinová: Ve zpravodajství ČT je ovlivňovací šedá zóna

Kritici údajné cenzury ve zpravodajství České televize přitvrdili ve svých argumentech a odeslali radním ČT další dopis. Představitelka rebelů, moderátorka Daniela Drtinová v něm popisuje šedou zónu vlivu v redakci zpravodajství. Na dvanáct případů cenzury či ovlivňování natáčených nebo vysílaných příspěvků upozornila skupina 24 zaměstnanců redakce zpravodajství ČT začátkem října.

Daniela drtinová Foto: Petr Hloušek, Právo
Drtinová: Ve zpravodajství ČT je ovlivňovací šedá zóna

„Když se totiž složí mozaika jednotlivých (dvanácti) případů, vytvářejí podle autorů podnětu nebezpečnou systémovou tendenci, jakousi 'ovlivňovací' šedou zónu, která určitě nepatří ke standardním postupům práce s informacemi ve zpravodajství,“ napsala Drtinová ve své reakci na stanovisko ke stížnosti kritiků, které vypracoval ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal.

Drtinová obšírně vysvětluje, že Šámal při vysvětlení sice nelhal, ale také neřekl celou pravdu. Vadí jí, že Šámal obhajuje práci šéfredaktora zpráv Petra Mrzeny, který podle rebelů zasahoval do redakční práce a cenzuroval natočené nebo připravované příspěvky do Událostí.

„Stanovisko Drtinové jsem obdržela do mailu minulou středu 20. listopadu,“ řekla ve čtvrtek Novinkám místopředsedkyně Rady ČT Dana Eklová. Nejbližší zasedání radních je ve středu 11. prosince.

Napětí v redakci

Drtinová uvádí, že Mrzena ovlivňuje zejména příspěvky v Událostech. „Tým Událostí komentářů, pořadu 168, Interview, HydePark, ale i řada dalších relací na ČT 24, a je jich většina, má editory, moderátory a redaktory, kteří se ovlivnit nenechají nebo se brání. A v řadě případů se taky podle výpovědí 'nepokřivené' zprávy odvysílaly jen díky ochotě a odvaze tlakům čelit.  Problém, který ale nelze brát na lehkou váhu, je to, že podle svědectví z redakce k podobným pokusům ze strany šéfredaktora vůbec dochází. To je, co vyvolává dlouhodobé napětí a stres mezi částí redakce a šéfredaktorem, první případy se objevily už v roce 2011. Tímto způsobem lze médium zevnitř postupně zničit. Nemluvě o autocenzuře, kdy část redakce vnímá, že šéfredaktor sleduje 'jakési vyšší zájmy', i takové poznámky jsem u redaktorů zaznamenala,“ píše Drtinová.

Milan Uhde

Foto: Jan Handrejch, Právo

Zásahy se měly týkat příspěvků, týkajících se prezidenta Miloše Zemana, SPOZ a ČSSD (konkrétně Michala Haška, např. pozdržení informace o utajené schůzce Haška a spol. v Lánech u Zemana), ale i nevysílání tiskové konference Karla Schwarzenberga živě, když se vyjadřoval k Benešovým dekretům, nebo nezařazení vztyčeného prostředníčku výtvarníka Davida Černého na Vltavě do Událostí.

Dvacetčtyři kritiků adresovalo původně svou stížnost Radě ČT, ta ji ale neřeší, vyzvala k tomu generálního ředitele ČT Petra Dvořák. Pouze předseda Milan Uhde se veřejně za stěžovatele staví a pomáhá jim. Ostatní radní jsou ke sporu v redakci zpravodajství zdrženlivější.

Jména kritiků zná pouze Uhde

Z autorů kritických podnětů jsou veřejně známi jen dva: moderátorka Daniela Drtinová a zástupce odborářů v ČT Adam Komers. Jména ostatních zná pouze předseda rady Uhde.

Spor má vyřešit skupina pěti mediálních odborníků, která se má sejít příští středu. Komisi jmenoval generální ředitel ČT Petr Dvořák. Ve čtvrtek vyšlo najevo, že jedna členka skupiny, dánská novinářka deníku Politikon. Dana Schmidt se kvůli náhlé nemoci zasedání komise nezúčastní. ČT nebude komisi doplňovat náhradníkem. Výsledek jednání komise má být zveřejněn 11. prosince právě na zasedání Rady ČT.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků