Hlavní obsah

Do Frýdlantu se opět sjely špičky jazzu

Po celý týden hostil severočeský Frýdlant jazz. Pětadvacátý ročník Letní jazzové dílny (LJD) nabídl nejen kurzy jazzové interpretace a improvizace, ale i tradiční koncert lektorů na nádvoří frýdlantského zámku, který nabízí neopakovatelná setkání špičkových jazzových osobností.

Do Frýdlantu se opět sjely špičky jazzu

Přestože publikum vítal hustý déšť, brzy to zakladatel LJD Karel Velebný v nebi vyjednal, a pak už zněl čtyři a půl hodiny nádvořím prvotřídní jazz. Zahajoval i končil ho ředitel LJD, klavírista Karel Růžička, který pro letošní ročník napsal pro lektorský bigband zbrusu novou a krásnou skladbu Frýdlant, na jevišti se vystřídalo patnáct unikátních seskupení.

Kromě Karla Růžičky se za klávesami objevil Boris Urbánek, Lubomír Šrámek a Skip Wilkins, v saxofonových sólech se nádherně trumfovali Svatobor Macák, Rostislav Fraš a Neil Wetzel, k nestorům dílny i koncertů patří neodmyslitelně trombonista Mojmír Bártek, trumpetista Jaromír Hnilička, jehož Dixielandoví sirotci opět spolehlivě rozehřáli již poněkud zmrzlé publikum, a houslista Jan Beránek.

Koncert by se neobešel bez kytaristy Zdeňka Fišera, basisty Josefa Feča a Zdeňka Wimpyho Tichoty, kteří jistili takřka všechny formace a za bicími se střídal Pavel Razím s Garym Rissmillerem. K vrcholným zážitkům koncertu patří vždy bluesová kytara Luboše Andršta (opět v dialogu s kytarovými klávesami Borise Urbánka) a samozřejmě americko-pražský vokalista Lee Andrew Davison, který se cítí doma jak v blues, tak v louisianském dixielandu.

Komediantského ducha vnesl na pódium tradičně Jiří Stivín. Vzácným hostem byl letošní jubilant, jeden z prvních lektorů LJD, kytarista Rudolf Dašek, který si po letech zahrál v intimním dialogu s Karlem Růžičkou a s Jiřím Stivínem na chvíli obnovili Tandem. Byl to večer lahůdkového jazzu, který lze slyšet a prožít jen jednou za rok a jen ve Frýdlantě. Letošní koncert natočila Česká televize, vysílat se bude na podzim ve dvou večerech.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků