Hlavní obsah
Z výstavy Chvála sběratelství Foto: Jiří Smutný

Dan Wlodarczyk debutuje filmem Indián a sestřička

Celovečerním debutem režiséra Dana Wlodarczyka, který natočil několik dokumentů a reklam, bude v roce 2005 Indián a sestřička. Vypráví příběh lásky mezi chlapcem, který ve volném čase rád žije po vzoru indiánů, a rómské zdravotní sestry. Před Vánocemi dokončil jeho hrubý střih. Film vzniká za koprodukce České televize u společnosti Cineart TV Pratur.

Z výstavy Chvála sběratelství Foto: Jiří Smutný
Dan Wlodarczyk debutuje filmem Indián a sestřička

Proč jste točil film o Romech?

On to není film o Romácích, ale o lásce, cigáni ve scénáři ani původně nebyli, byl o klukovi, co se rád v lese chová jako Indián. Ale scénář Jana Stehlíka se pořád předělával a předělával.

Příběh působí trochu jako Romeo a Julie s tím, že Montekové jsou Gádžové a Kapuleti Romáci. Najdeme tam postavu, která se chová jako Merkuccio. Ale scénář nebyl psaný na námět Romea a Julie nebo West Side Story, jenomže jaký jiný hledat v příběhu o lásce archetyp.

Příběh působí trochu výlučně.

Nyní je to poměrně normální story, což původně nebyla. Hledal jsem scénář, který by měl náboj a tvářil se autenticky, takže by šel natočit dokumentárně. Vím, že intelektuální filmy jsou šlehačka nebo tabasco na dortu, ale nechci, aby lidi ve filmu dělali neuvěřitelné skopičiny, i když vím, že film je průmysl a cirkus.

Jak byste tedy stylově film charakterizoval?

Je to fiktivní realistický příběh s normálními dialogy, který se odehrává na vesnici a malém městě. Je obyčejný v duchu francouzských filmů ze 70. let o tom, jak se do sebe dva lidé zamilují.

Bude ve filmu znít romská hudba?

Romáci mi to nabízeli a já jsem s tím koketoval, uvažoval jsem o Gulo čar. Nakonec jsem tento návrh odmítl, aby film nepůsobil příliš cigánsky. Není to film o Rómech, ale s Rómy. Film je o tom, že ne všichni cigáni jen tancují, ale že většina normálně žije, takže jsem nechtěl Rómy, kteří hrají hudbu. Ale dva čelnové Gulo čas se objevili mezi herci spolu se sestrou jednoho muzikanta z Bengas.

Kdo se tedy ve filmu objeví?

Hlavní role ztvárnili Tomáš Masopust a Denisa Demeterová, další ztvárnila Táňa Pauhofová. Čtyřicet procent herců jsou Rómáci, vedle Rumungrů se však ve filmu objevují i Olaši. Některé dialogy dokonce zůstanou v romštině, takže někde budou i titulky. Ale mezi "bílými" a romskými herci není žádný rozdíl.

Jaká hudba doprovodí film?

Dan Wlodarczyk

Dan Wlodarczyk natočil několik reklam, videoklipů a dokumentů. Od A k A a zase zpět je o anarchistech a Bulldog Boys o nerasistických skinech. V posledních letech se zaměřil v dokumentech Novicové a Život v řádech na svět řeholníků. Tráva zase přibližuje případ pěti lidí, spjatých s jedním kladenským klubem, kteří byli postaveni před soud za to, že u nich policie nalezla marihuanu.

Složil ji Dušan Neuwert, je akustická, ale zní tam taky Totále od skupiny Buty, což je takové romské disko.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků