Hlavní obsah
Generální ředitel ČT Petr Dvořák (vlevo) a ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal Foto: Jan Handrejch, Právo

ČT neví, jestli má vysílat předávání vyznamenání. Hrad mlčí

Generální ředitel České televize Petr Dvořák osloví prezidenta Miloše Zemana, zda má veřejnoprávní televize připravovat přenos projevu na svátek 28. října. ČT se na prezidentskou kancelář obrátila v červnu, dosud ale nedostala konkrétní odpověď. Dvořák to řekl na středečním zasedání rady ČT. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček sdělil, že Hrad na dopis odpověděl a rozhodnutí padne brzy.

Generální ředitel ČT Petr Dvořák (vlevo) a ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal Foto: Jan Handrejch, Právo
ČT neví, jestli má vysílat předávání vyznamenání. Hrad mlčí

„Termín se blíží, a přestože jsme oslovili kancelář prezidenta republiky začátkem června, nemáme konkrétní odpověď. Mám v plánu psát dopis přímo prezidentu republiky, aby nám dal vědět, jestli máme počítat s tím, že budeme předávání státních vyznamenání 28. října vysílat, nebo ne,“ informoval Dvořák členy rady.

Reagoval na dotaz radního Vratislava Dostála, který se šéfa zpravodajství Zdeňka Šámala ptal, jak zpravodajství ČT po několika napjatých událostech s prezidentem vychází.

„My o panu prezidentovi a jeho aktivitách informujeme. Projev 28. října bychom rádi vysílali. Už jsem v tomto ohledu na začátku června oslovil pana kancléře (Vratislava) Mynáře, abychom se tentokrát začali připravovat opravdu včas,” uvedl Šámal s tím, že zatím přišlo pouze vyjádření, že Hrad děkuje za zájem a nabídku zváží.

Včasné rozhodnutí podle něj může předejít technickým nedostatkům, které se objevily loni, kdy přímý přenos postihl více než desetiminutový výpadek.

„Aby nám tam zase nevypadnul proud, a navzájem jsme se neosočovali, kdo má horší elektrikáře," konstatoval v nadsázce Šámal.

Ovčáček: Ještě není rozhodnuto

Mluvčí prezidenta Ovčáček řekl, že o tom, kdo bude přenos vysílat, zatím není rozhodnuto.

"Byli jsme osloveni ČT dopisem, na který jsme odpověděli," uvedl. "Žádné rozhodnutí z naší strany ještě nepadlo, ale věc bude dořešena v blízké době," dodal.

Z uplynulých sporů s prezidentem Šámal zmínil loňský Zemanův projev, ze kterého vinou editora vypadla zmínka o podnikateli Zdeňku Bakalovi. [celá zpráva]

Důsledky tehdy podle Šámala pocítil potrestaný editor i samotné zpravodajství, které posílilo editorskou kontrolu. "Máme zájem informovat o všech aktivitách hlavy státu a snažíme se," dodal Šámal.

Hrany obroušeny

Další událostí byla letošní stížnost Hradu na neodvysílání briefingů mluvčího Jiřího Ovčáčka v přímém přenosu. [celá zpráva]

"Velká rada konstatovala, že není povinností České televize všechny tiskové konference mluvčího prezidenta přenášet živě a že pokud všechny důležité informace, které tam padnou, prezentuje ve svém vysílání, plní svou povinnost. Tím předpokládám, že je tato záležitost vyřešena," uvedl Dvořák.

Spor o povinné živé přenosy pokládá za uzavřený i Ovčáček. "Pokud jde o přenosy mých tiskových konferencí, kde prezentuji stanoviska prezidenta republiky, domnívám se, že hrany byly v zásadě obroušeny," sdělil.

K pravidelným projevům prezidenta Zemana patří rovněž vánoční poselství, které již dvakrát připravovala televize Nova, a ČT je vysílala na programu ČT24. "Záleží na rozhodnutí prezidenta, jaký postup zvolí v letošním roce," dodal Dvořák.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků