Hlavní obsah

Cruise může točit, ale žádné hákové kříže, vzkázalo německé ministerstvo

Překvapivý obrat nastal při natáčení filmu o atentátu na Adolfa Hitlera, který připravuje americký herec Tom Cruise v Berlíně. Zpočátku bylo podle tamních úřadů nemyslitelné, aby se točilo na místě, kde byl popraven atentátník von Stauffenberg. Nyní si to ministerstvo rozmyslelo.

Cruise může točit, ale žádné hákové kříže, vzkázalo německé ministerstvo

Vzhledem k pietnímu charakteru místa neměl Tom Cruise přístup do tzv. Bendlerblocku, berlínské budovy ministerstva obrany. Úřady si to nyní  rozmyslely, a Američané tak mohou natočit tři noční a jednu denní scénu (včetně popravy von Stauffenberga) v autentických kulisách. Nesmějí tam ale používat hákové kříže, doplnilo ministerstvo.

"Na ministerstvu změnili názor, na novou žádost filmařů odpověděli kladně," uvedl Thorsten Albig z ministerstva financí, které je za povolení zodpovědné.

V souvislosti s natáčením Cruisova filmu se v Německu zvedl silný odpor i kvůli tomu, že herec je členem scientologické církve. Ministerstvo financí ale uvedlo, že to při rozhodování o povolení nehraje žádnou roli.

Smůla se Cruisovi lepí na paty

Film Valkýra provází od začátku smůla - kromě tahanic o povolení došlo i k nehodě. V srpnu spadlo při natáčení jedenáct lidí z jedoucího nákladního auta a jeden z nich byl těžce zraněn. Natáčení pak bylo přerušeno a auto zkoumali policejní technici.

Valkýru točí režisér Bryan Singer a Tom Cruise hraje Clause von Stauffenberga, tedy muže, který se v červenci 1944 pokusil zabít Hitlera. Atentát se však nepodařil. Americký štáb je v Německu od poloviny července.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků